návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

reklama

Virály

ODHALENO: Bude Jurský park skutečností? Vědci přišli na to, jak oživit 40 tisíc let starého předchůdce dinosaurů!

Vědci si zahrávají s myšlenkou oživení dinosaurů.
Vydáno: 11.03.2019
Stane se Jurský park realitou? 2
Autor: Universal pictures Stane se Jurský park realitou? 2

Snili jste jako malé děti o tom, že jednoho dne uvidíte živého T-Rexe? Pak pro vás vědci mají nejspíš dobré zprávy. Jurský park už totiž možná zanedlouho nebude jenom hollywoodským filmem, ale stane se rovnou realitou.

Nejprve ale trocha kontextu. Nejstarší z dinosaurů chodili po Zemi nějakých 243 milionů let před námi. První lidé se na Zemi objevili až dlouho poté, co dinosaury vyhubil obří meteor. To bylo před 66 miliony lety. Meteor ale kupodivu nevyhubil veškerý život na planetě, jak si lidé občas myslí. Zhruba čtvrtina živých tvorů přežila – a co víc – potkáváme je venku dodnes. Pochopitelně je řeč o ptácích.

Moderní ptactvo se od svých dinosauřích předchůdců lehce vyvinulo, už se nejedná o okřídlené ještěrky s holými kostmi, místo toho jsou opeření, menší a díky nim teď možná vědci objevili klíč, jak přivést zpátky k životu desítky tisíc let staré živočichy. Přesněji řečeno se o to teď bude pokoušet doktorka Beth Shapiro, která je pionýrkou ve výzkumu DNA a expertkou na genetickou záchranu druhů. Technologie, na které aktuálně pracuje, pak samozřejmě nemusí sloužit jen k oživování dávno mrtvých druhů, ale zároveň i k záchraně těch dnešních, velice ohrožených. Její pozornost se nyní každopádně ubírá k mamutům, a pokud vás zajímá, jakým způsobem je chce oživit, můžete si pustit tohle edukační video:

 

Článek je zařazen v: Jurský park , dinosauři , T-Rex , ptáci , oživení , mamut , vědci , DNA

reklama