Jak zabránit srážce s asteroidem? 1
Autor: istock.com Jak zabránit srážce s asteroidem? 1

ODHALENO: Český vědec radí, jak zabránit srážce s asteroidem! Jak lidé můžou předejít KONCI SVĚTA?

Publikováno: 17.06.2019
Český vědec se rozpovídal na téma planetární obrany. Jak lze zabránit srážce s asteroidem?

reklama

Nikola Schmidt z Univerzity Karlovy v Praze nedávno vedl rozhovor pro irozhlas.cz a v něm mimo jiné mluvil také o problematice planetární obrany. „Je to hrozba asteroidů, potenciálně komet, respektive jakéhokoli objektu, který se vyskytuje ve Sluneční soustavě. Asteroidy obíhají s planetami blízko Slunce, komety jsou násobně daleko za Plutem,“ vysvětlil pojem český expert.

„Planetární obrana se zabývá tím, jak především asteroidy najít, jak je potenciálně odklonit, jak se globálně zorganizovat.“ Podle Schmidta není problém ani tolik v nedostatku technologií k odvrácení potenciální hrozby z vesmíru, jaderné zbraně by podle něj byly například velmi účinné. Háček spočívá v tom, že použití jaderných zbraní zasahuje do mezinárodní politiky a zde by už mohly nastat potíže v tom, jak jednotlivé státy vnímají svoji suverenitu.

Jak totiž například ukazuje současná neschopnost jednotlivých zemí se spojit a účinně bojovat proti změnám klimatu, mohlo by lidstvo v případě hrozící srážky s asteroidem narazit na podobný problém, při kterém by zájmy většiny byly jednoduše ignorovány ze strachu ztráty suverenity. Zde ovšem varuje, že bez mezinárodní spolupráce jednoduše takové život ohrožující hrozby lidstvo řešit nedokáže.

reklama