Virály

24. února 2020 16:51

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Chlapci mohou být emocionálnější než dívky, odhalila studie. Jak to může být rodičům užitečné?

Studie naznačuje, že chlapci potřebují větší emoční podporu než dívky. A to navzdory zažitým stereotypům.

Dokonce už malé chlapce učíme, že musí být tvrdí a že emoce jsou ženskou záležitostí. Typické řeči typu „nebreč“ často vedou k tomu, že pak chlapci netuší, jak by měli správně vyjadřovat své emoce a vyrostou v dospělé, kteří nevědí, jak se svými emocemi nakládat. Přitom stačí jen malá změna ve výchově. Studie totiž naznačuje, že chlapci potřebují naopak větší emocionální podporu než dívky.

Ve srovnání s dívkami má mužský mozek totiž těžší a větší hypotalamus. Důvodem je to, že chlapci dostávají nárůst testosteronu ve třetím trimestru těhotenství, což kromě zatěžování mozku také podporuje větší objem svalů. To pomáhá chlapcově fyzické síle, ale zároveň to způsobuje, že mu chybí určité vlastnosti, jako je samoregulace emocí. Mozky dívek se vyvíjejí mnohem rychleji než chlapců. Chlapci dohoní dívky kolem prvních 6 týdnů po narození. A přesto se chlapcům stále vyvíjí mozek pomaleji než dívkám, a to i poté, co stárnou.

Studie také poukazuje na to, že samčí embrya jsou zranitelnější vůči stresu matek, což naznačuje, že i v počátcích jsou samci zranitelnější než samice. Kromě toho jsou mužské plody náchylné k poruchám, jako je dětská mozková obrna. Také chlapci mají vyšší šanci, že se předčasně narodí. To vše vede k tomu, že chlapci jsou zranitelnější vůči porodním traumatům a neodpovídající péči, což naznačuje, že neukazovat chlapcům stejnou dávku emoční náklonnosti jako dívkám se rozhodně nedoporučuje.

Jak tedy na to?

Povzbuďte svého chlapce, aby vyjádřil své emoce, vybudujte důvěru.

Pozorně poslouchejte jeho myšlenky a problémy a nespěchejte, abyste mu poradili nebo vyřešili jeho problém.

Začněte s ním mluvit o pocitech a emocích od mladého věku.

Dávejte mu najevo bezpodmínečnou lásku každý den.

Sdílejte článek

Přečtěte si také