ODHALENO: Chuť kousnout roztomilé dítě nebo zvíře je úplně normální, tvrdí vědci. Kde se v nás tohle násilí bere?
Roztomilé děti nebo zvířata rozněžní snad úplně každého. Tak proč je naší reakcí to, že je chceme sníst, nebo umačkat?
Nalijme si čistého vína, kdo z vás se nikdy v životě nepodíval na nějaké dítě nebo štěně a neřekl: Jé, ty jsi tak roztomilé, že bych tě hned snědl! Samozřejmě to není myšleno doslova, každopádně se ukázalo, že za to může náhlé ohromení tímto stvořením, které v nás vyvolává tohle poťouchlé „násilí“.
Přesněji se tomu říká roztomilá agrese a mezi lidmi na celém světě je poměrně rozšířená. Až tak, že se tímto fenoménem zabývali i vědci. Ve své studii mimo jiné zmiňovali, že emoční stavy jako pláč na promocích, při narození dítěte či nezištné pomoci, křik fanoušků na koncertě svých idolů nebo touha štípnout do tváře rozkošné dítě mají společné nejen pozitivní reakce, ale také ty spojené s negativními emocemi. Jako příklad uvádějí člověka, který právě vyhrál v loterii 100 milionů – ten může náhlý pocit štěstí vyjádřit jak smíchem, tak pláčem, ačkoliv ten se zdá být v rozporu se situací, jejím hodnocením a pozitivními emocemi.
A co z toho tedy vyplývá? Ono vtipkování o tom, že bychom roztomilé dítě či zvíře štípli, snědli nebo umačkali, nám svým způsobem pomáhá vypořádat se s pocity okouzlení a nedovoluje nám zcela podlehnout náhlému uhranutí. Zní to trochu podivně, že? Ale uznejte sami, byli byste snad pohoršení nebo vyděšení výrazem „já bych tě láskou snědl“?