Virály

15. října 2020 16:35

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Co používali lidé předtím, než byl vynalezen toaleťák? Příjemné to rozhodně nebylo!

Uvažovali jste někdy nad tím, co používali naši předci před výrobou toaletního papíru tak, jak ho známe dnes? Ačkoli se v dávnější historii na hygienu úplně nehrálo, lidé měli snahu o to si zachovat pocit čistoty v intimních partiích, i když používali dost prapodivné pomůcky.

Pokud v minulosti na hygienu po vykonání potřeby vůbec došlo, používaly se takové praktiky, ze kterých občas naskakuje husí kůže. Máme pro vás seznam těch nejrozšířenějších pomůcek, které naši předci používali po použití toalety.

1. Kukuřičný klas

Kukuřice byla jako předchůdce toaletního papíru rozšířená zejména v Americe v 17. století, kdy byla pěstovaná v hojném množství. Díky své absorpční schopnosti a měkkosti byla v té době ideální pomůckou na záchodě.

2. Sníh

Sníh používali zejména lidé žijící v drsných severských podmínkách. Tato metoda je jedna z nejhygieničtějších, ale také nejstudenějších. Jak se říká, něco za něco.

3. Kameny

Utírání kameny je jednou z nejstarších záchodových praktik. Z dnešního pohledu to samozřejmě není nic pohodlného, ale pro naše dávné předky to byl asi nejjednodušší způsob, neboť byly kameny všude a ještě k tomu zdarma.

4. Mušle

Zní to možná neuvěřitelně, ale lidé žijící na ostrovech a na pobřeží používali po vyprázdnění mušle. Pokud nebyly k dispozici, postačily i kokosové slupky, kterých bylo dostatek.

5. Noviny a časopisy

Nová éra „záchodové rutiny“ začala s masovou výrobou novin a časopisů. Lze je považovat za nejbližší předchůdce toaletního papíru. Minimálně byly noviny příjemnější než kameny nebo mušle.

6. Kusy hadrů

Kusy starých hadrů byly oblíbenou metodou v rané Americe i v Evropě. Jejich výhodou bylo opakovatelné používání a měkkost, ale o nějaké hygieně zde asi úplně mluvit nemůžeme.

7. Voda

V Indii, Africe a arabských zemích si lidé tradičně omývali své intimní partie vodou a rukou. Tato metoda se v některých částech dokonce používá i dnes a historici předpokládají, že je právě tato technika důvodem, proč si lidé potřásají pravou rukou.

8. Písek nebo hlína

Klima i poloha země logicky určovaly možnosti a přístupy k hygieně. Na suchých a chudých místech, kde nebylo možné najít jiné věci, se lidé „čistili“ pískem nebo hlínou. Jedná se o pravděpodobně nejméně pohodlnou a hygienickou metodu, ale dříve holt neměli lidé na vybranou.

Měli bychom si dát za pravdu, že můžeme být opravdu vděčni za to, v jaké době dnes žijeme a jaké možnosti nám dnešní svět nabízí.

Sdílejte článek
Štítky toaletní papír hygiena toaleťák historie

Přečtěte si také