Virály

30. března 2021 15:53

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Domácí násilí se zvyšuje o 35 %, pokud ženy vydělávají víc než muži! Fakt to neumí skousnout?

Šokující nová australská studie zjistila, že šance, že bude žena vystavena domácímu násilí ze strany jejího mužského partnera, je až o 35 procent vyšší, pokud vydělává více než on.

Podle průzkumu provedeném Australským statistickým úřadem bylo zjištěno, že jakmile žena začne vydělávat víc než je poloviční příjem páru, s větší pravděpodobností začne čelit psychickému zneužívání. Vědci Robert Breunig a kolega z ústavu Yinjunjie Zhang během desetileté studie zjistili, že bez ohledu na to, jakého věku žena byla, jaký měla příjem nebo odkud pocházela, tak platilo jedno pravidlo – pokud si vydělala více než její mužský protějšek, značně to riziko domácího násilí zvýšilo. Vědci se domnívají, že to bylo způsobeno tím, že muži měli problém s tím, že nebyli hlavním živitelem rodiny. Šlo podle nich hlavně o to, že byla porušena nějaká „genderová norma“.

Při sledování opačné strany spektra studie zjistila, že nedošlo k nárůstu násilí ani emočního zneužívání vůči mužům. Breunig a Zheng varovali, že tyto výsledky znamenají, že by australská vláda měla pečlivě prozkoumat, jak zacházet s programy zaměřenými na zneužívání žen. Podle nich by se vláda měla snažit ovlivnit kulturní změnu. Výkonná ředitelka ženského útočiště Annie North ve Victorii Julie Oberinová poznamenala, že průkopnický výzkum je dalším důkazem, který upozorňuje na problém misogynie v celé Austrálii. Země je podle ní nejen velmi misogynní, ale také tam výrazně převažuje toxická maskulinita.


Přečtěte si také