Virály

12. září 2019 20:14

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Druhé dítě se má vždycky lépe, než to první, tvrdí vědci. Co na to rodiče?

Pokud máte mladšího sourozence, pravděpodobně můžete potvrdit to, že mu rodiče povolili víc věcí než vám… Nejnovější studie potvrzují, že druhé děti většinou bývají větší rebelové. Čím to je?

V roce 2005 skupina výzkumníku z univerzity v Kalifornii, LA vedená doktorem E. Blackem publikovala studii s nečekanými výsledky. Druhé dítě častokrát bývá méně úspěšné ve škole i v práci než jejich starší sourozenec. Objev byl o to zajímavější, protože děti, které se tohoto výzkumu zúčastnily pocházely z rodin, které se svým dětem snažily poskytnout naprosto stejné podmínky vzdělání.

Ekonomové z Massachusettského institutu technologie to trochu objasnily. Doktor Doyle a jeho tým zjistili, že druhé děti mývali až o 40 % víc problémů s pravidly a zákony než jejich prvorození sourozenci. Důvodu nemají nic společného s nějakými zdravotními problémy nebo nižší úrovní vzdělání. Bylo to čistě spojené pouze s jejich rodiči a staršími sourozenci. S příchodem druhého potomka rodiče častokrát ubírají ze svých nároků a uvolňují trochu ze své přísnosti.

„Prvorození mají vzor ve svých dospělých rodičích, zatímco druhé dítě si přebírá hodně ze svých sourozenců, kteří častokrát bývají pouze o dva roky starší,“ vysvětluje doktor Doyle v rozhovoru.

Je doporučováno, aby se rodiče věnovali stejně dobře i svému druhorozenému dítěti a snažili se kontrolovat to, jakým způsobem je ovlivňován tím starším. Je však důležité nesnažit se potlačovat to, kým jsou. Pevné nervy a hodně štěstí při výchově.

Sdílejte článek
Štítky děti rodina výchova

Přečtěte si také