Virály

14. března 2023 13:12

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle je důvod, proč Britové působí chytřeji než ostatní národy. Čím to podle vědců je?

Proč zní Britové tak zatraceně chytře?

Arogantní, sebevědomí, chytří až na půdu. Britové se ve zbytku světa sice těší převážně dobré reputaci, většina považuje jejich přízvuk za sexy a má ráda jejich eleganci. Čas od času se ale setkáte i s názory, že jakmile někde nějaký Brit promluví, zní tak chytře, až je to malinko otravné. Vědci teď proto udělali jednu malou studii, která konečně odhalila důvod, proč vlastně lidé narození na britských ostrovech zní chytřeji, než dejme tomu jejich americké protějšky.

Výsledek přitom není moc překvapivý. Podle vědců z Rutgers University v New Jersey za to může především slovíčko „right“. To má mnoho významu, kromě „doprava“ může znamenat i „správně“ nebo „okay“. Jeho používání se ale v USA a Velké Británii dost liší. Zatímco Američané slovo „right“ použijí v kontextu, že chápou, o čem se zrovna s daným člověkem baví, Britové jej použijí tak, že pouze potvrdí, že to co jim říkáte, souvisí s obsahem konverzace.

Tenhle nepatrný rozdíl tak působí dojmem, že se nad vás v konverzacích povyšují, a proto pak mohou znít až přehnaně chytře. Britský přízvuk v sobě navíc má jakousi přirozenou sofistikovanost, která rovněž navozuje dojem, že se bavíte s někým, kdo je inteligentní. To u Američanu, zejména těch s jižanským přízvukem, máte naopak pocit, jako byste se balili s venkovským balíkem.


Přečtěte si také