ODHALENO: Jak často byste se podle expertů měli sprchovat? Odpověď vás nejspíš překvapí

Jaké množství sprchování je pro vaše zdraví ideální?

Žili jste v dojmu, že sprcha jednou za den a mytí hlavy jednou za dva je tak nějaký společensky přijatelný průměr, kdy vás nikdo nemůže nařknout z toho, že byste podceňovali osobní hygienu, a zároveň nikdo říct, že to s tou péčí přeháníte? Pak vás možná překvapí, že podle oficiálních studií je to ideální množství ještě o něco menší.

Podle článku na AskMen totiž sprchováním každý den zabíjíte obří množství mikroorganismů ve vašem těle, které udržují váš imunitní systém v pozoru a díky nimž nejste nemocní zdaleka tolik, jako byste byli bez nich. Tyhle mikroorganismy se musí obnovovat po každé sprše a tím pádem snižujete šanci na to, aby mohly působit. Jinými slovy, je lepší, když se nemyjete nutně každý den.

Jenže pak musíte vzít v potaz, v jakém se pohybujete prostředí, jak moc se za den ušpiníte nebo zpotíte, a rázem dospějete zpátky k názoru, že sprchování každý den je přece jen tou správnou volbou. Pokud vás však baví kompromisy, můžete se sprchovat každý den, ale zkracovat dobu, jakou ve sprše strávíte. Tři minutky, jen mírně teplá voda místo horké, a používání zvlhčovacích krémů na ruce nebo obličej, a máte vystaráno.

Sdílejte článek

Přečtěte si také