Virály

2. října 2019 13:58

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Jak spát ve vaší oblíbené pozici, aniž byste si ničili zdraví? Známe odpověď

To, jak spíte může do značné míry ovlivňovat vaše fyzické zdraví. Naštěstí však existují způsoby, díky kterým se své oblíbené pozice nemusíte vzdávat.

Spaní na boku: Vědci zjistili, že při tomto způsobu spaní se snižuje bolest hlavy a riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Spánek na levé straně navíc zmírňuje pálení žáhy, ale zase zvyšuje tlak na játra. Spánek na právě straně zase sníží tlak na srdce, to pomáhá zejména v případě vysokého krevního tlaku.

Chcete-li si udržet rovná záda, vložte si mezi nohy tvrdý polštář, který mimo jiné také sníží tlak na klouby. Pod hlavu si dejte velký a měkký polštář.

Spaní na zádech: Pokud máte problémy s páteří a klouby, je tohle ta nejvhodnější pozice pro vás. Tato poloha také zabraňuje pálení žáhy. Naproti tomu je to ta nejhorší pozice, pokud máte problémy s nosem, vysoký krevní tlak nebo chrápete.

V případě bolesti zad a kloubů vložte pod krk malý polštář, velký, ale plochý polštář pod kolena a zkroucený ručník pod spodní část zad. Podporuje to páteř a zajišťuje normální průtok krve.

Spánek na břiše: Japonští vědci zjistili, že spaní na břiše pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšuje trávení a zbavuje chrápání a pálení žáhy.

Chcete-li chránit páteř před nadměrným ohybem a snížit tlak na spodní část zad, vložte malý polštář pod oblast žaludku a pánve. Polštář pod hlavou by měl být plochý, nebo ho můžete dát pryč úplně, aby váš krk netrpěl.

Pozice plodu: Poloha, při které jsou kolena zvednutá hodně blízko k bradě může být pohodlná, ale pro záda moc dobrá není. Zabraňuje chrápání, ale pokud máte problémy s dýcháním a trpíte například astmatem, raději se jí vyhněte.

Chcete-li narovnat záda, ujistěte se, že váš hrudník je „volný“. Vložte jeden velký a měkký polštář mezi nohy a druhý mezi lokty.

Sdílejte článek
Štítky spánek postele pozice zdraví

Přečtěte si také