Virály

20. října 2022 16:33

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Jakou má doopravdy funkci tlačítko Nejsem robot? Pravda vás zabolí

Lidé nemůžou uvěřit, co ve skutečnosti dělá tlačítko „Nejsem robot“.

Taky pokaždé kroutíte hlavou, když si chcete objednat nový pár bot, ale než vás k tomu dotyčný web pustí, musí se přesvědčit, že jste člověk? Jako by si snad váš pes nebo kočka chtěli objednávat nové boty… Každopádně když konečně vyberete tři obrázky, na kterých je semafor, nebo dvě políčka, kde plave ryba pod vodou a nikoli v akváriu, má tlačítko „Nejsem robot“ konečně klid a vy se jako „oficiálně“ ověřený člověk můžete pustit do nákupu. Nyní se však přišlo na to, že je celý proces nejenže zbytečný, ale ve skutečnosti je jeho záměrem něco zcela jiného.

I když by se zdálo, že samotné políčko je to nejdůležitější, opak je pravdou. Vyhodnocuje se totiž vaše chování ještě před jeho zaškrtnutím. Web je vyzván k tomu, aby prošel vaši historii nebo zanalyzoval váš pohyb myší po obrazovce. Pokud jste například sledovali na YouTube videa s pejsky, lajkli tweet vašeho oblíbeného umělce nebo zkontrolovali svoji e-mailovou schránku před prací, bude si systém pravděpodobně myslet, že jste člověk, především se ale bude chovat podle toho, jaká data nasbíral.

Robotí kontrola tak v zásadě není nic jiného než pozvánka k tomu, aby daná stránka nashromáždila data a ta pak dále zprocesovala. V momentě, kdy si není něčím jistá, na vás vyskočí již zmiňované čtvercové obrázky, u kterých máte rozlišit, zda na nich je hydrant, nebo ne. Důležité ale není to, jestli jste, nebo nejste člověk, nýbrž ona analýza vašich dat, která může do budoucna ovlivnit například kontextovou reklamu, která se vám bude zobrazovat, nebo příspěvky na sociálních sítích, které vám budou vyjíždět. Ano, internet je vskutku zrádné místo, dokonce i na místech, kde byste to nejspíš nečekali.


Přečtěte si také