Virály

19. července 2022 16:58

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Jeden alkoholický drink denně může vést k Alzheimerově chorobě. Proč byste měli tuto studii brát vážně?

Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi dají skleničku denně, měli byste zbystřit.

Nová studie od společnosti PLOS Medicine zjistila, že pouhé jedno pivo nebo jedna sklenička vína denně mohou permanentně poškodit váš mozek. Studie zkoumala 21 000 účastníků a sledovala, co udělá konzumace 7 alkoholických nápojů týdně s mozkem. Následně se ukázalo, že v něm stoupla hladina železa.

„V doposud největší studii jsme zjistili, že pití více než sedmi jednotek alkoholu týdně souvisí s akumulací železa v mozku,“ řekla Dr. Anya Topiwala z Oxfordské univerzity. Ukázalo se, že zvýšená hladina železa v mozku souvisí s horší kognitivní výkonností. Hromadění želena pak může vznikat právě kvůli alkoholu.

Železo v krvi je nezbytné pro správné fungování mozku, ale musí být přísně regulováno. Pokud se zvýší, může to způsobit nenávrátné změny. U lidí, kteří nepili, byla zjištěna naopak nejnižší hladina železa v mozku. Bylo zjištěno, že pacienti s demencí mají v některých oblastech vyšší hladiny, stejný vzorec byl nalezen i u pacientů trpících Parkinsonovou chorobou. Studie přináší důkazy, že i mírné pití může poškodit duševní zdraví.

Sdílejte článek

Přečtěte si také