Virály

20. ledna 2020 11:55

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Jestli se v práci přetvařujete, vybírá si to krutou daň. Co hrozného se děje s vaším tělem?

Chodíte do práce, ale přede všemi skrýváte svoje emoce, hrajete si na to, že jste stále pozitivní a potlačujete emoce? Jednoznačně vám to po všech stránkách škodí.

Nový výzkum provedený na univerzitě v Arizoně, který provedli Allison Gabrial a jeho kolegové, naznačuje, že když se budete usmívat a chtít vzbudit za každou cenu dobrý dojem v práci, spíše tím sami sobě uškodíte. Ukazuje se, že ti zaměstnanci, kteří jsou autentičtí a kteří kultivují skutečné vztahy se spolupracovníky, totiž vzbudí daleko větší, opravdovou důvěru. A jsou pak oblíbenější. Daleko víc než falešní lidé, kteří se musí neustále přetvařovat, což jim způsobuje velkou psychickou námahu.

Experti to zkoumali na počtu 2500 dospělých pracujících z průmyslových odvětví – vzdělávání, strojírenství, finanční služby, výroba. Výsledky byly zveřejněné v Journal of Applied Psychology. Primární hnací silou prosociálních spolupracovníků byla skutečná touha zlepšovat vztahy a být podporou. Naopak motivací těch druhých bylo skrývat vlastní emoce s touhou „vypadat dobře“ před supervizory a nejvíc se chtěli dostat na vrchol. Jejich chování se ukázalo jako vypočítavé, machiavellské a strategické.

Sdílejte článek

Přečtěte si také