Virály

11. listopadu 2021 09:38

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Jít spát v této hodině vám může zachránit život, radí expert. Jaký čas je nejlepší?

Nová studie zjistila, že lidé, kteří chodí spát během tzv. zlaté hodiny si snižují šance na zdravotní rizika.

Pravidelný spánkový režim je problémem mnohých lidí. Večerní sledování filmů nebo seriálů vyhrává nad včasným ulehnutím do postele, což negativně ovlivňuje vaše zdraví a ranní vstávání. Podle Guye Meadowse, ředitele kliniky poruchy spánku The Sleep School, jsou lidská těla přímo naprogramována tak, aby se v určitý čas cítila ospalá.

A kdy je tedy ten nejlepší čas ulehnout na kutě? Takzvaná zlatá hodina je mezi desátou a jedenáctou večerní a podle studií usínání v tomto rozmezí snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. „Toto není zdaleka první studie, která by dokázala, jak moc jsou lidé na správné načasování spánku citliví,“ řekl Meadowse pro list Telegraph. „Lidé by měli poslouchat své vnitřní hodiny a dodržovat stejný spánkový cyklus. Rád říkám, že jsou lidé napájeni solární energií, protože jsme všichni naladěni na cykly světla a tmy – vše, co to narušuje, naše tělo jenom rozhodí,“ dodal.

To nejlepší, co tedy dnes večer pro své tělo můžete udělat, je vypnout televizi nebo počítač, odložit telefon a jít spát. Vyměňte pracovní e-maily za knihu či relaxační hudbu a pomalu se připravujte na spánek. Věřte nám, že vám vaše tělo ráno poděkuje a odmění se.


Přečtěte si také