Virály

28. listopadu 2022 13:03

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Kolik vody byste měli denně vypít? Na doporučované 2 litry zapomeňte

Vědci odhalili, kolik litrů vody bychom měli denně vypít.

O tom, že je pitný režim důležitý, se tu asi ani nemusíme vypisovat, protože to ví skoro každý. Málokdo však ví, kolik vody by měl člověk vlastně vypít. Za život už jste mohli narazit na různá obecná tvrzení a doporučení, že je ideální vypít alespoň 2 až 2 a půl litru obyčejné vody za den. Ideální množství ale ovlivňuje mnoho faktorů, jako je strava, okolní počasí, zdravotní stav nebo fyzická aktivita.

Výzkumníci z prestižní skotské univerzity v Aberdeenu spolupracovali s dalšími vědci na průzkumu, kterého se účastnilo 5 604 různého věku lidí z 23 různých zemí, aby pochopili, kolik vody člověk skutečně potřebuje vypít. Ve výsledku poté dospěli k závěru, že lidé, kteří žijí v teplejších krajinách či těhotné a kojící ženy potřebují pít mnohem častěji.

Průměrnému člověku však podle odborníků stačí vypít optimálně osm sklenic vody denně, což je potřebné maximum. „Původní odhad dvou litrů denně pochází ze špatného výpočtu,“ nechal se slyšet profesor John Speakman z Aberdeenské univerzity s tím, že lidé pro správný a zdravý chod těla potřebují vypít jen asi 1,5 až 1,8 litru obyčejné vody denně.

Sdílejte článek
Štítky voda věda pitný režim tekutiny doporučené množství vody

Přečtěte si také