ODHALENO: Komplimenty mají na náš život velmi pozitivní vliv. Jak velké změny mohou způsobit?

Komplimenty nejenom potěší, ale mají spousty dalších benefitů. Proč byste s nimi neměli šetřit?

Někteří lidé s komplimenty šetří, protože mají pocit, že jejich slova nemají pro ostatní příliš velkou hodnotu. Nicméně průzkumy ukazují přesný opak. Dávání komplimentů a stejně tak i jejich dostávání, vás může ovlivnit víc, než si myslíte. Jaká pozitiva vám mohou přinést?

  1. Komplimenty výrazně zlepšují naší náladu.
  2. Pochvala v práci má pozitivní efekt na kvalitu vaší práce. Když zaměstnanec dostane pochvalu za dobře odvedenou práci, motivuje ho to v dalším snažení a tím pádem prokazuje lepší výsledky.
  3. Dobře mířený a vhodně použitý kompliment dokáže zvednout sebevědomí. Stačí pár milých slůvek, které mohou prozářit něčí den.
  4. Komplimenty nám mohou pomoci vytrvat. Když se například učíme nějaké nové dovednosti, neobejde se to bez výzev a selhání. Nějaký ten neúspěch nás častokrát může demotivovat a my díky tomu můžeme uvažovat o tom, že s danou činností přestaneme. Komplimenty fungují jako jakýsi hnací motor, který nás motivuje, abychom nepřestávali ve svém snažení a zdokonalovali se.
  5. Rozdávání komplimentů vás může potěšit stejně jako když je dostáváte. Když někomu uděláte radost, budete mít zákonitě dobrý pocit i sami ze sebe, protože jste učinili nějaký dobrý skutek.
Sdílejte článek
Štítky psychologie výzkum komplimenty

Přečtěte si také