Virály

15. dubna 2021 05:35

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Lidé potřebují pracovat jen 8 hodin týdně, zjistila studie. Začnete to tak dělat taky?

Proč se snažit pracovat osm hodin denně, když podle odborníků tolik pracovat vůbec nepotřebujeme. Podle jejich převratného zjištění stačí jen osm hodin týdně.

Lidé musí pracovat jen osm hodin týdně. To je nekompromisní verdikt, který odhalila nová studie. Ostatně, spousta lidí se k tomu vzhledem lenosti, která jde ruku v ruce s pandemií, zjevně blíží. Studie zjistila, že aby byla práce skutečně psychologicky „výhodná“ pro jednotlivce, tak by měl pracovat pouze osm hodin týdně. Článek se studií byl publikován v časopise Social Science and Medicine s názvem „Kratší pracovní týden pro každého: Kolik placené práce je potřeba pro duševní zdraví a pohodu?“. Údajně i takhle malý počet odpracovaných hodin stačí k tomu, abyste žili v blahobytu, protože blahobyt zaměstnanců je údajně podobný bez ohledu na délku pracovního týdně.

Autoři vysvětlili, že vzestup umělé inteligence by mohl mít za následek výrazný nedostatek práce, která by byla placená. Vedle toho však tvrdí, že místo toho, aby to vedlo ke ztrátě pracovních míst, je na místě zavedení kratšího pracovního týdne. Studie použila data z britské longitudinální studie pro domácnost, která obsahuje pozorování víc než 80 tisíc lidí. Tým zkoumal, jak změny v počtu odpracovaných hodin ovlivnily v průběhu času jejich duševní zdraví, a zeptal se jich, v jakém okamžiku se to zlepšilo. Ukázalo se, že i malý počet pracovních hodin (mezi jednou a osmi hodinami týdně) generuje významné výhody v oblasti duševního zdraví a pohody pro dříve nezaměstnané nebo ekonomicky neaktivní jedince.

Zjištění také naznačují, že neexistuje jediný optimální počet pracovních hodin, při nichž by blahobyt a duševní zdraví byly na nejvyšší úrovni. U většiny skupin pracovníků byly malé rozdíly v blahobytu mezi nejnižší (1–8 h) a nejvyšší (44-48 h) kategorii pracovní doby.


Přečtěte si také