10. srpna 2020 14:36
sarka.turcekova@gmail.comODHALENO: Lidé s hlasitějším hlasem jsou při pandemii častými přenašeči, zjistili vědci. Čím to je?
Podle odborníků jsou hlasitější lidé těmi, kteří s větší pravděpodobností přenášejí koronavirus.
Experti tvrdí, že všichni známe alespoň jednoho kamaráda nebo kamarádku, kteří jsou příliš hlasití. Jsou prostě natolik nadšení do vyprávění svého příběhu, že si neuvědomují, jak moc nahlas jejich povídání asi zní. A právě pro jejich kamarády je to špatná zpráva. Tihle lidé jsou totiž podle vědců těmi, kteří častěji přenášejí koronavirus. Chování lidí prý může hrát obrovskou roli při šíření pandemie – záleží na tom, jak se chová takový člověk s infekcí. Důležité hlavně je včas přerušit řetězec onemocnění.
Doktor Chant na tiskové konferenci uvedl, že podstatné je dostat se rychle k ohniskům nákazy. Tak mohou přenosu infekce rychle zabránit. Někdy se mohou na základě řetězce infikovat další tři až čtyři lidi žijící ve stejné domácnosti. Japonské zdravotnické úřady upozornily lidi, kteří chodí do parků, aby nekřičeli nebo nebyli hluční, když se jdou projít. Hlasitým projevem by se totiž kapičky slin z úst lidí mohly rozletět do širokého okolí a přistát na ostatních lidech, čímž se riziko nákazy podstatně zvyšuje.