Virály

16. března 2018 15:37

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Máte tuhle záhadnou dírku nad uchem? Pak vám může hrozit tahle věc!

Už jste se někdy setkali s touhle záhadnou dírkou nad uchem?

Už jste se někdy setkali se člověkem, který má záhadnou malou dírku nad uchem? Nebo ji máte přímo vy samotní a marně si celý život lámete hlavu, co by to asi tak mohlo být? Nevěšte hlavy, my už víme, o co jde! Výzkumníci totiž tvrdí, že tahle malá dírka nazývaná preauricular sinus, má své vědecké odůvodnění.

I když se předpokládá, že se tento dědičný rys vyskytuje většinou jen nad jedním uchem, více než 50 % lidí, u kterých se objevuje, jej má dokonce nad oběma. A jistě skoro všechny z vás ihned napadne otázka, jestli tento poměrně vzácný jev může nějak ohrozit zdraví člověka. Naštěstí jedinou komplikací výskytu téhle dutinky nad uchem může být občasná infekce, která se dá léčit antibiotiky. Pokud má však příliš vážný průběh, musí být viditelný otvor postiženému operativně odstraněn.

Preauricular sinus je vrozená porucha, která vzniká již v raném vývoji plodu a objevuje se v okolí vnějšího ucha. Konkrétně tam, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou. To už v roce 1864 odhalil vědec jménem Van Heusinger, který také přišel na to, že tato abnormalita je způsobena rozložením hltanu. Podle IFL Science je to struktura, která se vyvíjí u všech obratlovců právě emrbyoálním stadiu.

Evoluční biolog Neil Shublin údajně uvedl, že by dírky mohly být evolučním pozůstatkem rybích žaber, která náš živočišný druh měl ve stadiu, kdy ještě žil ve vodě. No, kdo ví. Co je ale jisté, že pokud jste majiteli této dírky, která vypadá jako rána po píchnutí špendlíkem, můžete žít s pocitem, že jste opravdu unikátní případ.

Sdílejte článek

Přečtěte si také