Virály

16. března 2022 10:34

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Mazlení se psem zmírňuje bolest, tvrdí nová studie. Jak je to vůbec možné?

Nejlepší přítel člověka by mohl být ve skutečnosti i nejlepším lékařem, ukazují výsledky zveřejněné studie.

To, že jsou čtyřnozí parťáci neuvěřitelně roztomilí a jsou doslova uzlíky roztomilosti a zábavy, nemusíme ani vyzdvihovat. Podle nové studie publikované ve vědeckém časopise PLOS One se ale navíc ukázalo, že přítomnost psů pozitivně prospívá duševnímu i tělesnému zdraví a prodlužuje život.

Výzkumu se zúčastnilo 200 pacientů trpících fyzickou bolestí, kteří byli rozděleni do dvou kontrolních skupin a požádáni, aby zhodnotili její úroveň na stupnici od jedné do deseti. První skupina dostala na podporu terapeutického psa, zatímco ta druhá ne. Ve výsledku se poté ukázalo, že lidé, kteří byli v kontaktu se zvířetem, hlásili menší bolesti a znatelnou úlevu.

Vedoucí studie, profesorka na univerzitě Colleen Dell, k výsledkům studie dodala: „Výzkum jasně potvrdil, že domácí mazlíčci jsou důležitou součástí našeho života i zdraví. Motivují nás, udržují nás aktivní, dávají nám zdravé rutinní návyky i silné pouto,“ shrnula odbornice s tím, že pevně věří, že výsledky studie přispějí k tomu, aby bylo více terapeutických psů začleněno do léčby člověka.


Přečtěte si také