Virály

16. září 2022 14:50

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Mořská bioložka vysvětlila, proč černá Ariel v Malé mořské víle dává smysl. Jaké to má důvody?

Proč černá Ariel dává smysl?

Přes víkend na internetu přistál nový trailer na hraný remake Malé mořské víly od studia Disney. Legendární pohádka pro děti se tak dočká nové moderní verze, jak už to tak ale bývá, spousta lidí se zasekla na tom, že hlavní postavu nyní bude ztvárňovat herečka tmavé barvy kůže. Od té doby jsou těchto nářků bohužel plné sociální sítě, není tedy divu, že už na ně začali reagovat i mnozí odborníci.

Jedna taková, mořská bioložka Karen Osborn, mimo jiné kurátorka Smithsonian National Museum of Natural History, tak nyní serveru Buzzfeed prozradila, proč vlastně černá Ariel dává z hlediska vědy smysl. „Přímo u hladiny je spousta věcí modrých, protože pro predátory, kteří jsou dole a dívají se nahoru, splýváte s oblohou za vámi. Níže pod hladinou pak spousta organismů má takovou barvu, jakou má okolí, protože to slouží k dobré kamufláži.“

„Jak se ovšem v oceánu dostanete hlouběji, uvidíte zvířata, která jsou pigmentovaná nebo tmavě červená, protože v hlubokém moři není téměř žádné červené světlo – takže být červený je ve skutečnosti jako být černý. Posléze pak vidíte i spoustu hnědých a černých ryb.“ Na otázku, jakou ideální barvu by tedy měly mít mořské panny – pokud by byly skutečné – Karen uvedla, že by za ideální podmínek byly průhledné. Jinak by je ale nejspíš příroda vytvořila tmavě červené nebo černé, aby se mohly lépe skrývat před predátory.


Přečtěte si také