Virály

14. prosince 2017 18:57

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Muži, kteří mají starší bratry, jsou podle studie častěji gayové. Jak je to možné?

Schválně, kolik znáte gayů, kteří mají staršího bratra?

Lidé často uvažují, co řídí sexualitu odhadovaných 10 procent populace, která tvoří gay komunitu. Vědci teď v průlomové studii nabídli možné vysvětlení založené na biologii nebo přírodě, spíše než na výchově. Jejich výzkum byl inspirován jednou z významných nevysvětlitelných zvláštností biologie: čím více má muž starších bratrů, tím je pravděpodobnější, že bude homosexuál. Badatelé prohlašují, že dítě mužského pohlaví vyvolává v matce imunitní reakci, která může změnit mozek rostoucího dítěte. Autoři studie vedené univerzitou v Torontu ji publikovali ve sborníku Národní akademie věd a současně zdůraznili, že jejich zjištění je jen jedním z mnoha faktorů, které určují sexualitu člověka.

Výzkumníci doufali, že vysvětlí to, co nazývají jednou z nejspolehlivějších korelací mužské homosexuality: starší bratry. A ukázalo se, že 3% šance, že potomek mužského pohlaví bude homosexuál, se zdvojnásobuje na 6 %, pokud má starší bratry. Zdůvodnili to tím, že chlapci mají chromozomy X a Y, zatímco dívky jen 2 chromozomy X. Pokud je tedy matka poprvé těhotná a čeká chlapečka, její tělo reaguje proti chromozomu Y a vytváří velké množství protilátky nazývané anti-NLGN4Y. Tyto protilátky mohou ovlivnit vývoj mozku u chlapců v pozdějším věku, což autoři studie přisuzují náznaku spojitosti struktury mozku s následnou sexuální orientací mužských potomků.

Přesto byli výzkumníci opatrní v uznání studie jako důkaz. Vědecké snahy o rozluštění toho, co u lidí rozhoduje o tom, jestli budou heterosexuální, nebo homosexuální, budou tedy dále pokračovat. Za zmínku stojí taky jejich upozornění, že vliv pořadí narození bratrů na sexuální orientaci se vyskytuje pouze u mužů, ne u žen. A když se nad tím zamyslíte, představitel hlavního hrdiny seriálu Prison Break Michael Scofield je ve skutečném životě gay a v seriálu měl staršího bratra, určitá spojitost tu je. A ještě větší je u představitele Barneyho v Jak jsem poznal vaši matku, ten také přišel s veřejným coming outem a světe div se, v reálném životě má staršího bratra... náhoda?

Sdílejte článek
Štítky studie gay homosexualita

Přečtěte si také