Virály

4. listopadu 2020 14:25

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Nechutná studie ukazuje, kolik splašků se dostane do vzduchu, když necháte otevřenou záchodovou mísu!

Fascinující série obrázků ukazuje, jakým způsobem splašky létají vysoko nad toaletou, když při splachování není zavřená záchodová mísa.

Tohle je něco, po čem vám prostě bude špatně. Nechutná série obrázků ilustruje, kolik bakterií z toalety vyletí nahoru do vzduchu, pokud spláchnete a nezavřete záchodovou mísu. Zdá se, že už jedno spláchnutí vyprodukuje tisíce drobných aerosolových kapiček, které obsahují nejrůznější ošklivé bakterie a viry, které mohou kontaminovat povrchy vzdálené téměř dva metry. A ještě znepokojivější je to, co odhalil nový výzkum, a sice, že 55 dospělých ve Velké Británii víko dolů po použití toalety nedává. Navzdory tomu, že 72 procent lidí ví, že teď je nutné dodržovat hygienu víc než kdy před tím.

Jako by to nestačilo, vypadá to, že voda z toaletní mísy zůstává kontaminovaná ještě po několik dalších proplachů, co už byla vystavena škodlivým patogenům. Ke zvýraznění nebezpečí byla použita vysokorychlostní speciální kamerová technologie k zachycení kapiček a částic opouštějících toaletu při splachování. To, co vypadá na obrázcích spíš jako ohňostroj, jsou ve skutečnosti kapičky aerosolu katapultované z toaletní mísy, které by v jiném prostředí mohly létat na povrchy, nebo dokonce i na tváře lidí v koupelně.

Některé částice produkované spláchnutím jsou dokonce schopné zasáhnout dolní dýchací cesty, což může vést k infekci. Rovněž pokud se člověk dotkne povrchu kontaminovaného proplachováním záchodové mísy, může se nakazit, když se dotkne nosu nebo úst. Na otázku, proč nezavírají víko při splachování toalety, patří mezi hlavní důvody respondentů nevědomost o rizicích nevyplachování (47 procent), pocit strachu dotýkat se víka (24 procent) a obecná zapomnětlivost (15 procent). Téměř všichni z 2 000 respondentů (95 %) však připustili, že po seznámení s riziky začnou záchodovou místu zavírat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také