Virály

23. října 2018 12:34

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Nedokážete ráno vstát z postele? Pak možná trpíte touto nebezpečnou poruchou!

Stává se vám často, že ráno prostě nejste schopní vstát z postele? Pak věřte, že to nemusí být jen vaší leností.

Pokud jste dnes ráno opravdu bojovali s tím, abyste se vykopali z postele, nejspíš jste to připisovali faktu, že jste prostě líní nebo jste šli příliš pozdě spát. Existuje však taky možnost, že byste mohli mít regulérní poruchu zvanou dysanie. Tento termín popisuje chronickou neschopnost vstát ráno z postele.

Tento stav, zvaný také klinománie, zatím není oficiálně uznaný jako druh nemoci. Podle serveru Psych2go však může tato porucha souviset s duševním zdravím. Ti, kteří jí trpí, uvádějí, že mají často depresi a jiné úzkostné stavy. Dysanie se taktéž může vyskytovat u lidí, kteří žijí s chronickým únavovým syndromem.

Jak ale poznáte, jestli trpíte dysanií, nebo prostě jen nejste ranní ptáče? Podle serveru Rise and Shien existuje rychlý test, podle kterého by se to dalo poznat. Spočívá ve výběru slov, kterými lidé popisují svou nechuť k rannímu vstávání. Ti, kteří použijí slova jako únava nebo frustrace, jsou pravděpodobně pouze líní vylézt z postele. Lidé, kteří volí slova jako úzkost, stres nebo zdrcující, pak velmi pravděpodobně k této poruše mají předpoklady a měli by navštívit svého lékaře.

Pokud máte podezření, že se dysanie týká právě vás, existují způsoby, jak s ní bojovat. Především se snažte jít spát v rozumnou hodinu, pokud máte další den brzo vstávat, a pokud možno uléhejte i vstávejte pravidelně ve stejný čas. Vyhýbejte se také kofeinu či intenzivnímu cvičení před spánkem. Nejdůležitější ale vždycky je, abyste vše včas řešili s doktorem – jedině on dokáže určit správnou a přesnou diagnózu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také