Virály

30. května 2021 13:59

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Noční můry nás mohou ochránit, tvrdí vědci. Jaké jsou další zajímavosti o snech?

Zdá se to neuvěřitelné, ale člověk stráví až jednu třetinu svého života spánkem, a přesto toho o něm moc nevíme. Jaké jsou další zajímavosti z říše snů a spánku?

Sny fascinují lidi už po staletí. Někteří jim přikládají nadpozemský význam, jiní nad nimi jen mávnou rukou. Podívejte se na několik faktů, které byste o snech měli vědět.

1. Špatné sny nás chrání – Snad každý měl někdy za život alespoň jednu noční můru, která ho ze spaní vyděsila. Přestože to není příjemný pocit, ve skutečnosti jsou zlé sny prospěšné. Vědci tvrdí, že pocit strachu ve snech nám pomáhá se lépe vyrovnat se strachem v reálném životě. Špatné sny zvyšují schopnost našeho mozku reagovat na reálná nebezpečí a děsivé zážitky.

2. Během REM spánku ochromí většina svalů – Během hluboké fáze REM (z anglického rapid eye movement) spánku, ve které sníme, se naše oči stále pohybují, ale naše svaly jsou ve stavu paralýzy. Dochází tak proto, aby se předešlo možnému zranění během spánku.

3. Sny zlepšují kreativitu – Nejeden umělec a vynálezce učinil během svého snu ohromující průlom, který změnil svět. Náš mozek je totiž během spánku v jiném neurofyziologickém stavu, který mu umožňuje řešit problémy a přicházet na nápady, které jsou „uvízlé“ vzadu v mysli.

4. Lidé zapomínají až 95 % svých snů – Všichni víme, jak dokáže být náročné a otravné si vzpomenout na sny hned po probuzení. Ve skutečnosti zapomínáme až 95 % svých snů, a to kvůli změnám mozku, ke kterým během spánku dochází; ty totiž nepodporují zpravování informací potřebné k ukládání a formování vzpomínek. Pokud se však člověk probudí během REM fáze, téměř vždy si na svůj sen vzpomene.

5. Sníme jen o tvářích, které jsme viděli v reálném životě – Ať už si je skutečně pamatujeme, nebo ne, můžeme snít jen o lidech, které jsme skutečně viděli. Naše sny jsou totiž čerpány z reálných zkušeností, a tak tváře lidí, o kterých se nám zdá, jsou výsledkem interpretace již existujících zážitků.

6. Někteří mají černobílé sny – I když to zní překvapivě, ne každému se zdají barevné sny. Tento jev se vyskytuje zejména u starších lidí, kteří vyrůstali v době, kdy ještě nebylo vynalezeno barevné televizní vysílání. Černobílé televizní pořady jim tak vklouzly i do snů, kde se vše odehrávalo bezbarvě.

Jaký fakt o snech pro vás byl nejvíce překvapující?


Přečtěte si také