Virály

27. srpna 2020 12:03

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Pokud jste fanouškem Harryho Pottera, jste dobrý člověk, říkají vědci. Jak je to možné?

Je to už více než 20 let, co byl svět očarován brýlatým chlapcem, který přežil smrtelnou kletbu od Vy-víte-koho. Ačkoli uběhlo od té doby mnoho let, Harry Potter je dodnes neuvěřitelným fenoménem po celém světě a má obrovskou fanouškovskou základnu. Pokud patříte i vy mezi fanoušky mladého kouzelníka, máme pro vás dobrou zprávu. Vědci totiž objevili, že Harry Potter vede lidi k lepšímu životu.

Vědci publikovali zajímavou studii, ze které vyplívá, že knihy o Harry Potterovi podněcují čtenáře k tomu, aby byli lepšími lidmi v reálném životě. Fanoušci brýlatého chlapce jsou prý více loajální ke svým přátelům a příběh je vede i k tomu, že mají tendenci rozvíjet vyšší empatii vůči menšinám.

Studie se zaměřila i na klíčové téma knihy, což je Voldemortova posedlost čistokrevnými kouzelníky a čarodějkami. Již od prvního dílu jsou některé postavy, například Draco Malfoy, posedlí čistokrevnou krví. Tyto postavy jsou ale vyobrazeny negativně, což má vliv i na to, že podvědomě s jejich názory nesouhlasíme. Naopak kladné postavy, které jsou čtenáři oblíbené, se potýkají s určitým sociálním problémem, a tak s nimi více soucítíme. Hermiona pochází z mudlovské rodiny, Ron je z chudých poměrů a hajný Hagrid je poloobr, který neměl řádně ukončené studium čar a kouzel. Navzdory všem těmto sociálním rozdílům jsou ale dobrými přáteli a vždy se navzájem podporují.

Dokonce i hlavní hrdina Harry Potter se mnohdy potýkal s odlišností. Jako nemluvně ztratil své rodiče a byl nucen vyrůstat se svými příbuznými, kteří ho častokrát drželi o hladu a jeho bratranec ho terorizoval. Tento fantasy příběh pomáhá lidem vidět nespravedlnost v kouzelnickém světě, který se dá aplikovat i na náš reálný svět plný předsudků. Svět Harryho Pottera může lidem pomoci pochopit, jak je důležité být laskavý k lidem, aniž by byla věnovaná pozornost tomu, jak rozdílní mohou být.

Slova jednoho z nejmocnějších čarodějů moderní doby Albuse Brumbála to jen potvrzují: „Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.“


Přečtěte si také