Virály

25. března 2019 13:27

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Potlačování pláče vede k mentálním poruchám, tvrdí experti. Nestyďte se už za se své slzy!

Zadržovat slzy a nikdy se nevyplakat opravdu není to pravé. I muži by měli plakat, pokud totiž budou emoce zadržovat, hrozí jim vážné duševní poruchy.

To, že by se měl dát průchod emocím, zní celkem logicky. Bohužel moderní doba slzám u žen a mužů moc nepřeje. Ženy se raději tváří cynicky a muži se snaží hrát si na drsňáka, kterému je všechno ukradené. Výsledkem je ale podle psychologů jenom to, že lidé potlačují své emoce, což poškozuje psychiku a vyvolává to mentální poruchy. Každý čtvrtý člověk mezi 18 a 34 lety si myslí, že plakat je projevem slabocha. Po padesátce už s tím souhlasí ale jen každý desátý.

Je však dobré si poplakat, ačkoliv se může zdát, že je dobré neustále se tvářit jako hrdina. Slzy se nemají potlačovat, v případě, že to sami nezvládáte, není ostuda požádat o pomoc blízké, radí Paul Farmer ze společnosti Mind v rozhovoru pro deník The Mail. A proč vlastně pláčeme? Jsou za tím hlavně úzkosti a strachy, ženy pak pláčou až třikrát častěji než muži. Také častěji přiznají, že se jim potom ulevilo. To muži raději nepřiznají ani jedno.

Potlačování pláče však vede k závažným chronickým poruchám, které mohou vyústit ve složitější psychické problémy.

Sdílejte článek
Štítky emoce pláč psychologie vztahy

Přečtěte si také