Virály

13. listopadu 2019 13:07

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tátové, kteří mají dcery, žijí prokazatelně déle, tvrdí vědci. Čím si tuhle podivnost vysvětlit?

Pro otce dcerušek je tady překvapující zjištění. Ukázalo se totiž, že díky svým dcerám se dožijí vyššího věku, než kdyby měli synáčky. Proč to tak je, zjišťovali vědci v zajímavé studii.

Vědci z Jagellonské univerzity shromáždili a analyzovali data 4 310 lidí, celkem to bylo 2 147 matek a 2 163 otců. Pocházeli přitom z různých koutů světa. Ukázalo se, že otcové, kteří mají dcery, mají předpoklady žít déle. Počet dětí, které byly brány do úvahy, sestávaly z dcer a synů jako dvě různé proměnné. Celkový počet dětí nebo synů neměl žádný vliv. Avšak je spojitost mezi dcerou a otcem, která říká, že takový muž bude žít déle. Dokonce z výsledků vyplývá, že čím víc dcer bude otec mít, tím déle by měl žít. Život se prodlužuje o 74 týdnů za každou narozenou dceru.

I když je to pro všechny táty dobrá zpráva, pro matky to tak neplatí. Protože dcery i synové mají negativní dopad na zdraví matky a zkracují její život. Pozitivnější je, že jiný odborník nedávno odhalil, že ženy, které zůstávají déle svobodné, jsou šťastnější. Každopádně v souvislosti s tím vědci zjistili už dříve také to, že páry s dítětem budou žít déle ve srovnání s těmi, kteří se rozhodnou zůstat bezdětní.


Přečtěte si také