Virály

4. listopadu 2019 12:44

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Těchto 10 věcí neumíme ocenit, dokud jich máme dostatek. Co všechno bereme jako samozřejmost?

Luxus a pohodlí považujeme už v podstatě za samozřejmost. Ovšem jak se říká, nikdy nemůžeme plně ocenit to, co už máme. Je na čase si připomenout, za co všechno bychom měli být vděční.

Milující rodina. Tohle vážně nemá úplně každý. I když to bereme za samozřejmé, není tomu tak. I když jste možná byly jako malé děti podrážděné, nezapomeňte, že na 150 milionů dětí po celém světě jsou sirotci, kterým se lásky a péče vůbec nedostalo.

Pohodlný domov. Zapomínáme, jak důležité je mít střechu nad hlavou. Mít kde bydlet. Přitom podle studie Yale University je nuceno trávit na sto padesát milionů lidí noci na ulici. A pak 1,6 miliardy lidí nemá odpovídající bydlení. Problém bezdomovectví se má v budoucnu ještě zhoršit.

Čistá pitná voda a elektřina. Pro spoustu z nás běžná věc, máme přístup k čisté vodě, kterou můžeme pít. Přitom se odhaduje, že polovina světové populace bude žít do roku 2025 v oblastech s nedostatkem pitné vody. Neumíme si ani představit život bez internetu. No v některých částech světa si o tom mohou nechat jen zdát.

Teplá tekoucí voda. Osprchovat se v horké vodě? Běžná věc, kterou jsme zvyklí dělat každý den, že? Ale pro víc než 800 milionů lidí po celém světě cestovat a stát ve frontě třeba půl hodiny. Teplá voda na koupání není dostupná všem.

Čistý vzduch. Nikomu by neměl být odepřený čistý vzduch. Ovšem my lidé jej činíme pomalu nevhodným pro dýchání. U nás máme sice vzduch čistý, v některých zemích jsou ale zákony uvolněné, a aby lidé mohli vůbec chodit po ulici, musí venku nosit masky. A doma používat čističe vzduchu. Podle WHO žije na 92 procent světové populace v oblastech s nezdravou kvalitou ovzduší.

Vzdělání. I tohle bereme jako samozřejmost. Můžeme se vzdělávat v čemkoliv, pokud chceme, ovšem zdaleka není přístupné pro každého a ještě více, pokud jste dívka. Víc než 72 milionů dětí, které jsou ve věku pro základní vzdělání, nesedí ve škole. A víc než 750 milionů dospělých na celém světě je negramotných.

Společnost přátel. Máme blízké přátele, nebo si to alespoň myslíme. No, nic nemůže být dál od pravdy. Jakkoliv neuvěřitelně to bude znít, jeden z deseti lidí ve Velké Británii nemá ani jednoho blízkého přítele. Studie zjistila, že 19 procent lidí se nikdy, nebo jen zřídka, cítilo milováno. Situace je ještě složitější v Japonsku, kde 35,4 mužů potvrdilo, že nikdy neměli blízkého přítele.

Možnost slavit. Lidé milují oslavy, ať už velkých akcí nebo menší komornější oslavy. Ve skutečnosti můžeme být vděční, že můžeme slavit, protože málokdo na světě má svobodu oslavovat. Podle údaje zveřejněných indexem Global Slavery Index je víc než 45 milionů lidí vězněno v nějaké formě otroctví a mnoho dalších je zranitelných a hrozí jim, že se do něj dostanou. Každým rokem počet lidí v otroctví roste.

Oblečení a boty. Přístup k dobrému oblečení a obuvi už ani neregistrujeme jako nějakou výhodu. Mnoho z nás má desítky párů bot, přeplněné skříně, které ani nevyužijeme. Mnozí lidé si mohou o botách, nebo novém oblečení nechat zdát. Dle údajů světové banky žije na 750 milionů lidí v extrémní chudobě a přežívá za méně než 43 korunách na den.

Zdraví a možnost lékařské péče. Pokud jste zdraví stejně jako vaši známí, berte to jako velkou výhodu. Je to často možné jen díky vynikající péči lékařů a jejich kvalitním službám. Spousta lidí k nim nemá ani jen přístup, a když, tak jsou náklady pro ně příliš vysoké, než aby si ji mohli dovolit.

Za jaké další věci bychom mohli být vděční, ale přitom si je už ani neuvědomujeme?


Přečtěte si také