Virály

19. června 2019 14:43

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Těchto 5 frází používají sociopati k tomu, aby vás zmanipulovali. Máte nějakého v okolí?

Možná ani nevíte, že máte ve svém okolí sociopata nebo narcisa, který s vámi vytrvale manipuluje. Jestli už jste pojali podezření, mohly by vám tyto znaky trošku osvětlit situaci.

1) Nesnáším scény… Možná vám takový člověk řekne, že nesnáší drama, hysterické scény a podobně. Ale ve skutečnosti je kolem něj tolik dramatu, kolik není okolo žádného jiného člověka. Na počátku vás bude chválit za to, jací jste. Ovšem nezapomeňte na to, že sociopat je často lhář, podvodník, přebírá roli věčné oběti. Jestli vám někdo vykládá, že nemá rád drama, často obvykle vyjdou na povrch právě velká dramata kolem něho samotného. Když budete nespokojení a upozorníte ho na to, že je něco špatně, jenom vás řekne, že děláte z komára velblouda, všechno překrucujete, nebo se chcete hádat.

2) Hází vás do jednoho pytle. Bude vám neustále vykládat o tom, že všichni jeho známí, kolegové, partneři (bývalí) nebo kamarádi jsou falešní, blázniví, nebo krutí, či že jsou do něj stále ještě zamilovaní. Neuslyšíte na ně nic dobrého, přesto s nimi bude udržovat kontakt. A jednoho dne vás hodí do podobné kupy jako jsou oni, aby tak snížil vaši sebeúctu a způsobil ve vašem životě chaos.

3) Jsi moc senzitivní. Napřed vás zasypou lichotkami, potom je několik dní neuvidíte a budou vás ignorovat. Když nějak zareagujete, budou vás ještě obviňovat z toho, jak jste přecitlivělí, nebo jim nedáváte dost prostoru. Budou vás urážet, kritizovat, znevažovat, někdy i popichováním, dokud jim na to něco neřeknete. Pak ale využijí vaší reakce a řeknou vám, že se chováte jak blázen. Můžou se měnit během několika týdnů.

4) Nechápeš mě. Sem tam nikdo neví, co chtěl říct ten druhý. Ale narcista a sociopat záměrně mluví o tom, o čem ví, že vás vyvede z rovnováhy. Když potom reagujete, obviní vás z toho, že jste něco nesprávně pochopili, často bude dokonce popírat, že vůbec něco řekl. Tomuto jevu se říká gaslighting – něco hnusného řekne, ale pak vás obviní z toho, že jste si to špatně vysvětlili. Vy jste to však pochopili správně, jediné, o co jim jde, je zpochybnit vaše duševní zdraví.

5) Nemůžeš beze mě žít. To je častý trik, který využívá každý sociopat nebo narcista. Manipulativní fráze a skutky používá k tomu, abyste se cítili tak, že bez nich nemůžete být. Nedělají to ale proto, aby s vámi měli zdravý vztah. Chtějí vás spíše kontrolovat a ovládat, abyste se cítili jako blázen. Nesmíte jim však dovolit uspět, přežijete zaručeně i bez nich.

Sdílejte článek

Přečtěte si také