Virály

10. června 2019 14:55

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Těchto 8 věcí dělají vysoce inteligentní lidé. Patříte mezi ně?

Spousta lidí si o sobě myslí, že jsou inteligentní, někdy se ale mohou pořádně seknout. Jestli pro vás ale jsou charakteristické tyhle věci, potom pravděpodobně mezi ty nadprůměrně inteligentní patříte.

1. Nepovažujete se za génia. Jde o Dunning-Krugerův efekt – méně inteligentní lidé si myslí, že jsou inteligentní víc a mají tendence se nadhodnocovat. Naopak vysoce inteligentní lidé mají ve zvyku se podceňovat a nesnaží se vyniknout během veřejných diskuzí.

2. V dospívání jste byli panic/panna. Experti přišli na to, že lidé, kteří vedli aktivní sexuální život už od puberty, byli méně inteligentní než ti, co s ním začali v dospělosti. Pohlavní styk ale není jedinou věcí, který ovlivňuje výšku IQ, souvisí s tím také líbání nebo držení se za ruku.

3. Máte raději kočky než psy. Studie provedená na Univerzitě Carroll ve Wisconsinu v roce 2014, dokázala, že majitelé koček jsou inteligentnější než majitelé psů. Tito lidé jsou prý introvertní, nepřizpůsobiví, citlivější a vnímavější.

4. Děláte si zbytečné starosti. Inteligentní lidé cítí strach častěji než ti, co mají nižší IQ. Jde především o lidi, kteří mají rozvinutou verbální inteligenci. Lidé, co jsou nadmíru inteligentní a mají bohatou slovní zásobu, lépe vnímají budoucí hrozby a navíc se jim vrací vzpomínky na minulost.

5. Trpíte nespavostí. Bylo dokázáno (dle studie z roku 2009), že nespavost se zřejmě projevuje hlavně u lidí, kteří mají příliš aktivní mozek. Výzkum zjistil, že ti lidé, kteří zůstávají dlouho vzhůru a chodí spát pozdě ráno, jsou inteligentnější, čilejší a víc vydělají.

6. Pobavili jste na škole celou třídu. I když bývá chytrý introvert protikladem třídního klauna, je pravda, že inteligence a humor spolu úzce souvisí. A z dobrého důvodu. Humor totiž vyžaduje vysokou úroveň verbálních dovedností, tvořivost, kritické myšlení.

7. Nadáváte. Naštěstí už bylo vyvráceno, že nadávky jsou spojeny s nízkým intelektem. Tohle dogma vyvrátili vědci z Fakulty liberálních studii v Massachusetts. Nadávající lidé mají bohatší slovní zásobu a mnohem rozvinutější verbální schopnosti než ti, kteří se nadávkám brání.

8. Máte doma věčně nepořádek. Inteligenci si můžete spojit s čistotou, není na tom ale nic pravdy. Sterilní prostředí totiž dost brání provádět dobrou práci. Experti z Univerzity Groningen zjistili, že chaotické pracovní prostředí umožňuje myslet jasněji, a to zejména v oblasti tvořivosti a řešení problémů.


Přečtěte si také