Virály

26. února 2019 15:53

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle je 7 druhů lásky podle psychologů. Toho posledního dosáhne jen opravdu malé procento lidí!

Co je to láska? Filozofové a vědci se snaží na tuto otázku odpovědět již řadu let. V 80. letech 20. století vyvinul americký psycholog Robert Sternberg takzvanou trojúhelníkovou teorii lásky, která zahrnuje intimitu, vášeň a závazek. Podle něj jsou to právě tyto prvky, kterou jsou už po staletí popisovány v romantických knihách a písních. Později tento muž ze své teorie vytvořil 7 typů lásky.

  1. Poblouznění. V tomto případě se dva lidé nemusí ani dobře znát, a přesto cítí vzájemnou přitažlivost. Aniž by tušili, zda je něco spojuje, zůstávají spolu. To se ovšem může časem změnit. Mnoho párů se nedostanou za tento bod.
  2. Náklonost. V takovém vztahu můžete být vždy sám sebou. Tento druh lásky se většinou vyznačuje společnými zájmy, názory na život a vzájemným porozuměním. Podle psychologů však bez vášně a závazku často zůstává pouze v úrovni přátelství.
  3. Nenaplněná láska. U takových párů se vyskytuje pouze závazek a chybí intimita a vášeň. Někdy se tento typ objeví po horlivé lásce, ale někdy to může být přesně obráceně. Lidé, kteří jsou v nenaplněné lásce, se můžou změnit a naplnit ji i chybějící vášní, která je pro vztah velmi důležitá.
  4. Spontanní láska. Tento typ lásky zahrnuje závazek a vášeň. Vzniká u lidí, kteří vyznávají stejné tradiční hodnoty jako svatbu nebo sdílení domácích povinností. Chybí zde však skutečná intimita. Podle psychologů spolu tyto páry vydrží opravdu dlouho, ale jejich štěstí je relativní. Svého partnera totiž nepovažují za nejlepšího přítele.
  5. Romantická láska. Zahrnuje vášeň a intimitu, avšak chybí závazek. Partneři se spolu cítí velmi dobře, ale nejsou připraveni vztah posunout na vyšší úroveň.
  6. Doprovodná láska. Ta zahrnuje závazek a intimitu. Tito partneři jsou skuteční přátelé, ale postrádají vášeň. Tento typ vztahu může vzniknout po dlouholetém vztahu nebo manželství.
  7. Dokonalá láska. Tento druh lásky v sobě zahrnuje všechny tři složky. Jejich poměr může být různý, ale důležité je, že jsou ve vztahu zastoupeny. Tato láska se objevuje opravdu zřídka kdy, ale pokud ji objevíte, našli jste skutečně spřízněnou duši.
Sdílejte článek
Štítky vztahy láska druhy lásky

Přečtěte si také