Virály

27. února 2019 09:43

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle je 8 nejčastějších chyb, které dělají rodiče při výchově dětí. Jak dalece je to může ovlivnit v dospělosti?

Zodpovědní rodiče se snaží udělat vše proto, aby ze svých dětí vychovali úspěšné a šťastné lidi. Občas ale selžou. Jejich chování může zanechat v pozdějším věku na dětech nepříjemné následky. Které jsou to věci a jak to mohou ovlivnit?

  1. Neprojevují jim dostatek lásky. Pro malé dítě jsou máma s tátou ty nejdůležitější osoby na světě. Jak by se tedy mělo cítit, když mu nedávají dostatečně najevo svou lásku? Může mít problémy se sebejistotou. Nebude si dostatečně věřit, a to může mít za následek malé sebevědomí a třeba touhu po plastických operacích.
  2. Snaží se kontrolovat úplně všechno. Rodiče občas zapomínají, že jejich dítě roste a už neustálou kontrolu nepotřebuje. Tím, že se snažíte mít vše pod palcem, dítě připravujete o schopnosti jako jsou zodpovědnost a samostatnost. Dejte dětem trochu prostoru, protože jinak budou neustále zahleděné samy do sebe.
  3. Nenechávají děti vytvářet vlastní rozhodnutí. Když rodiče mluví za své děti, neučí je nezávislosti. Každé dítě by mělo mít možnost volby (s pomocí a v závislosti na věku). Bude pro ně později těžší přijít na to, kde je jejich místo, protože nebudou vědět, co vlastně chtějí.
  4. Neustále se kolem nich dohadují. Malé dítě nechápe, proč se rodiče hádají a může z toho obviňovat samo sebe. Někteří se později budou veškerým konfliktům vyhýbat a nebo z nich vyrostou takoví, kteří budou rádi nadávat ostatním. Ani jedno ale není správné.
  5. Vyžadují nemožné. Pokud je rodiče neustále za něco kárají, začnou mít pocit, že jsou nemožní a nezaslouží si jejich lásku. S těmito lidmi je pak velmi těžké žít. Pořád jsou zaměření na úspěch a v případě, že jim to nevyjde, jsou velmi frustrovaní až depresivní.
  6. Usnadňují mu věci. Když dítě rodiče učí pohodlnosti a snaží se mu ušlapat co nejsnazší cestičku, nebude pak schopné životem kráčet samo. Děti musí chápat, že v životě věci nejsou zadarmo a ne vždy je vše snadné.
  7. Tak jako otec, nevěnujete svému dítěti dostatek pozornosti. Výchova otce je pro zdravé a sebevědomé dítě velmi důležitá. Jeho absence či nezájem může mít negativní dopad jak u kluků, tak dívek. Může se to projevit i na mentálním zdraví. Dítě zkrátka potřebuje dobrý vzor.
  8. Berou dětské city na lehkou váhu. I děti potřebují podporu od svých rodičů. Když pláčou nebo jsou smutné, neříkejte jim „nebreč, nejsi holka“. Vyslechněte je a snažte se jim pomoc situaci vnímat jinak.
Sdílejte článek

Přečtěte si také