ODHALENO: Tohle je 8 způsobů, jak potrestat dítě, aniž by se narušilo jeho sebevědomí

Ve výchově dítěte nastanou situace, kdy je ho potřeba potrestat. Ale jak zvolit vhodný a přiměřený trest?

  1. Pokud to dítě neudělalo se špatným úmyslem, není třeba ho potrestat. Raději si s dítětem promluvte a vysvětlete mu, jak může situaci napravit.
  2. Návrh a příkaz jsou dvě rozdílné věci. Trestat dítě byste měli pouze v případě, že neuposlechlo váš příkaz a porušilo jasná pravidla, na kterých jste se domluvili.
  3. Tresty by neměly být příliš emotivní. Snažte se věci řešit v klidu, je mnohem lepší ho potrestat jinak než fyzicky a křikem.
  4. Veřejné tresty jsou nepřijatelné. Raději si to s ním vyřešte doma.
  5. Pokud hrozíte trestem, měli byste ho vykonat vy sami! Vaše slovo by mělo mít váhu. Pokud budete pouze hrozit a pak nic neuděláte, vaše dítě brzo pozná, že ve skutečnosti stejně nic neuděláte a nebude vám věřit.
  6. Pokud si nejste jistí, kdo je vinen, potrestejte oba. Nespravedlivý trest by mohl vážně poškodit osobnost dítěte. V budoucnu se z něj pak může stát obětní beránek.
  7. Trest by měl být přiměřený jejich věku a koníčkům. Za malé prohřešky by měl následovat malý trest a za velké samozřejmě velký. Pokud vaše dítě miluje počítač a hry, zakažte mu je nebo mu dejte jasný limit pro používání.
  8. Nepoužívejte nadávky. To opět souvisí s tím, abyste nebyli příliš emotivní. Pokud dítě něco rozbije, nechte ho to uklidit. Naučíte ho tomu, že každý nese odpovědnost za své činy.
Sdílejte článek

Přečtěte si také