Virály

27. prosince 2018 14:00

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle je důvod, proč mozek touží po cigaretě, když jste opilí! Co smutného za tím stojí?

Proč lidé kouří, když jsou opilí?

Určitě už jste zažili party, na které jste se trochu opili, a najednou jste z ničeho nic dostali chuť si zakouřit. A to i přesto, že normálně nejste kuřáci, cigaretám se vyhýbáte, a střízlivé by vás to absolutně nelákalo. Proč tedy ta náhlá potřeba strčit si nikotin do úst a začít si zkracovat život?

Podle expertů jsou za tím dva důvody. Ten první je paměť, kterou nikotin ovlivňuje, a pokud jste jej v minulosti ochutnali, je velká pravděpodobnost, že si s vaší mysli teď hraje hry. Druhým důvodem je pak to, jak kombinace nikotinu a alkoholu snižuje dopamin v těle, čímž vytváří klamný dojem, že čím více vypijete a vykouříte, tím budete šťastnější. Je to vlastně docela jednoduché.

Čím více dopaminu v těle, tím se cítíte lépe. Dopamin zvyšujete například fyzickou aktivitou jako je běh, nebo sex. Můžete si jej však doplnit o pomocí alkoholu, nebo kouřením cigaret. Obojí konzumováno zvlášť zabírá. Spojte to však dohromady, a proces se začne obracet – dopamin klesá a tím ztrácíte pocit štěstí. Protože si to ale podvědomě nedokážete vysvětlit a pamatujete si, že alkohol i kouření dělají opak – pokračujete v konzumaci, a tudíž je vám hůř a hůř. Tento cyklus se pak opakuje, dokud neskončíte s kocovinou, nebo… vlastně to může skončit jenom jedním způsobem. Tak aspoň teď máte inspiraci pro novoroční předsevzetí.

Sdílejte článek
Štítky alkohol kouření cigarety mozek cigareta dopamin Nikotin alkohol

Přečtěte si také