Proč kouříte když jste opilí? 2
Autor: istock.com Proč kouříte když jste opilí? 2

ODHALENO: Tohle je důvod, proč mozek touží po cigaretě, když jste opilí! Co smutného za tím stojí?

Publikováno: 27.12.2018
Proč lidé kouří, když jsou opilí?

reklama

Určitě už jste zažili party, na které jste se trochu opili, a najednou jste z ničeho nic dostali chuť si zakouřit. A to i přesto, že normálně nejste kuřáci, cigaretám se vyhýbáte, a střízlivé by vás to absolutně nelákalo. Proč tedy ta náhlá potřeba strčit si nikotin do úst a začít si zkracovat život?

Podle expertů jsou za tím dva důvody. Ten první je paměť, kterou nikotin ovlivňuje, a pokud jste jej v minulosti ochutnali, je velká pravděpodobnost, že si s vaší mysli teď hraje hry. Druhým důvodem je pak to, jak kombinace nikotinu a alkoholu snižuje dopamin v těle, čímž vytváří klamný dojem, že čím více vypijete a vykouříte, tím budete šťastnější. Je to vlastně docela jednoduché.

Čím více dopaminu v těle, tím se cítíte lépe. Dopamin zvyšujete například fyzickou aktivitou jako je běh, nebo sex. Můžete si jej však doplnit o pomocí alkoholu, nebo kouřením cigaret. Obojí konzumováno zvlášť zabírá. Spojte to však dohromady, a proces se začne obracet – dopamin klesá a tím ztrácíte pocit štěstí. Protože si to ale podvědomě nedokážete vysvětlit a pamatujete si, že alkohol i kouření dělají opak – pokračujete v konzumaci, a tudíž je vám hůř a hůř. Tento cyklus se pak opakuje, dokud neskončíte s kocovinou, nebo… vlastně to může skončit jenom jedním způsobem. Tak aspoň teď máte inspiraci pro novoroční předsevzetí.

reklama