Virály

25. května 2020 10:30

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tohle je důvod, proč mužům rostou vousy. Neuhádnete, co za tím vězí

Jednou z hlavních věcí, které odlišují mužskou tvář od ženské, je právě porost. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, k čemu jsou?

Když vědci zjišťovali, proč vlastně mají muži vousy, lépe řečeno proč jim rostou, tak přišli na zajímavou věc. Nová studie odhaluje, že si tímto způsobem vytvořila lidská tvář obranný mechanismus, kdy porostem alespoň částečně tlumí úder. Vousy údajně pohltí nějakou část úderu a mohou tak třeba zabránit zlomené čelisti. Ty části obličeje, kde vousy jsou, by měly být právě ty nejcitlivější.

Samozřejmě najdeme vousy na mužské tváři, což je z důvodu, že muži jsou do přírody bojovníci a musí být na fyzický útok lépe vybaveni. Vědci dokonce ověřovali, jak moc jako tlumič vousy fungují, na umělých lebkách. Ty pokryli vousy, které byly vyrobeny z ovčí srsti. Potom do každé lebky udeřili a pozorovali, co se stane. Z výsledků experimentu vyplynulo, že vousaté lebky pohltily o 37 procent víc energie než ty, které vousy neměly. Vousaté lebky se při úderu zlomily v polovině případů. Vousy by tedy skutečně před zraněním chránit měly.

Sdílejte článek
Štítky muži vousy růst vousů

Přečtěte si také