návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Virály

ODHALENO: Tohle je nejčastější příčina smrti na světě! Neuhodli byste, na co lidi nejvíc umírají

Jaká je nejčastější příčina smrti na světě?
Vydáno: 11.03.2019
Nejčastější příčina smrti 2
Autor: istock.com Nejčastější příčina smrti 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejsou to mimozemšťani, není to zabití kozou a definitivně to není ani pád z okraje Země. Ale hezky od začátku. Loni v září se lidská životnost poprvé od roku 1982 začala zkracovat. Mohli byste namítnout, že díky pokročilým technologiím a převládajícímu míru na světě budou lidé žít déle, než tomu bylo v minulosti. Jenže není všechno tak růžové, jak by se mohlo zdát.

Jak totiž BBC News uvádí, statistiku zásadně ovlivnil vysoký počet úmrtí mezi lety 2015 a 2017. To pak bylo zapříčiněno chřipkovými sezonami a nelítostnými zimami. Obecně s tím ale souvisí i politická rozhodnutí, jako například snižování dávek. V roce 2017 tak zemřelo okolo 56 milionů lidí, což je o 10 milionů více, než tomu bylo v roce 1990. A teď už k té nejčastější příčině. Ne, nemůžete to chytit, nebojte. Možná byste ale čas od času měli položit ovladač a zvednout se z gauče.

Nejčastější příčinou smrti je totiž podle všeho kardiovaskulární onemocnění, jinými slovy veškerá onemocnění související se srdcem. Zabije každého třetího člověka. Na druhém místě je rakovina – zabije každého šestého. Zajímavostí pak je, že v top desítce skončil například i takový průjem – který v roce 2017 zabil 1,6 milionu lidí. Jako bychom se doteď nebáli vlastní smrti, teď ještě doufat, že to nebude při průjmu.

Článek je zařazen v: smrt , příčina , srdce , statistika , onemocnění , průjem