Virály

21. října 2018 16:06

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Tohle jsou národy, které podle studie nejvíce chlastají. Jak jsou na tom Češi?

Všichni na světě vědí, že Češi mají rádi (nejen) pivo. Jak jsou na tom ale v konkurenci ostatních národů?

Pokud nepočítáme kávu, na které jsou mnozí lidé závislí, přesto však není návyková droga, alkohol je jednoznačně nejoblíbenější drogou na naší planetě, a to už více než 1000 let. Není tak divu, že je hluboce zakořeněn v řadě kultur a zůstává základní složkou společenského života lidí po celém světě. Některé země však mají tendence pít ho více než jiné. Které to jsou, odhalila studie americké kliniky Hangover Heaven. Ta se na základě získaných dat snažila zjistit, který stát se může pyšnit titulem nejvíce „opíjející se“ země. A ukázalo se, že vítěz nebyl jen jeden.

Studie se nejprve se zaměřila na celkovou roční spotřebu alkoholu. A asi vás příliš nepřekvapí, že této kategorii vévodí nejlidnatější země světa. První místo s přehledem obsadila Čína s 54 290 000 000 litry vypitého alkoholu za rok. Druzí skončili Američané s 30 500 000 000 litry a třetí Brazilci, kteří ročně vypijí 14 040 000 000 litrů alkoholu. Následují Německo, Rusko, Japonsko, Mexiko, Velká Británie, Indie a Španělsko. Česko (dost možná i kvůli menšímu počtu obyvatel) se umístilo mimo první desítku.

Češi však zabodovali v jiné disciplíně – v počtu zkonzumovaných lahvových piv na osobu za rok – a to rovnou vítězstvím o parník! Jeden Čech totiž vypije průměrně 404 lahváčů ročně, což dělá více než jedno pivo za den. Na druhém místě se s uctivým odstupem umístila možná překvapivě Namibie s 304 lahvemi, na třetím pak Rakousko s 299. Do první desítky se vlezly ještě Německo, Polsko, Irsko, Rumunsko, Seychely, Estonsko a Litva.

Nečekaného vítěze má i kategorie počet vypitých 750ml lahví whiskey na člověka za rok. Jednoznačně nejvíce jich zkonzumovali Jihokorejci, a to 43 lahví na osobu. Druhé skončily Seychely s 27 lahvemi a třetí Rusko s 26. Češi vypijí ročně pouhých 10 lahví whiskey na osobu, což je řadí až na 25. místo.

Jestli jsou závěry této studie nejen pro naši zemi pozitivní, nebo negativní, zde nehodláme soudit, věříme ovšem tomu, že si každý z těchto statistik něco odnese – byť alkohol ve fyzické podobě to tentokrát nebude.

Sdílejte článek
Štítky drogy káva Německo alkohol whiskey whisky pivo studie Namibie Češi Estonsko Rusko Seychely alkohol pivo

Přečtěte si také