Virály

8. ledna 2021 03:33

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tohle se stane vašim dětem, když budou spát s otevřenou pusou! Proč je to škodlivé?

Spaní s otevřenou pusou není pro děti zdravé. Ačkoliv to vypadá nevinně, ve skutečnosti dýchání může dýchání ústy naznačovat zdravotní problémy.

Dýchání ústy během spánku není normální. Jsme přirozeně stvořeni k tomu, abychom dýchali nosem, a existuje pro to řada důvodů. Zde je jen několik zásadních věcí, proč je dýchání nosem důležité pro naše zdraví. Naše nosy filtrují vzduch, který dýcháme, a zbavují ho toxinů a cizích částic. Kromě toho se vzduch zvlhčuje v průchodech nosu. Naše nosy ohřívají vzduch, takže jeho teplota je vhodná pro naše plíce. Naše nosy nám pomáhají cítit svět kolem nás. I když je normální někdy dýchat ústy (například při mluvení nebo fyzické aktivitě), jsme navrženi tak, abychom dýchali nosem.

Existuje mnoho zdravotních problémů, díky nimž může dítě dýchat ústy. Mezi ně patří nosní kongesce (způsobená alergiemi, záněty vedlejších nosních dutin nebo jinými problémy), zánět nebo různé druhy překážek, například polypy. Podle lékařů může dýchání ústy způsobit nástup spánkové apnoe (nebo zhoršit spánkovou apnoe, pokud ji osoba již má), což je jeden z nejzávažnějších zdravotních důsledků tohoto dýchacího zvyku.

1. Spánková apnoe.

Spánková apnoe je porucha spánku, ke které dochází, když člověk náhle zadrží dech, a poté znovu začne dýchat. Mezi příznaky spánkové apnoe patří náhlé zastavení dechu během spánku, hlasité chrápání, probuzení se suchem v ústech, nespavost a denní únava. Spánková apnoe je sama o sobě nebezpečná a navíc může způsobit další zdravotní problémy, jako jsou srdce, játra a metabolické problémy.

2. Sucho v ústech a zubní kazy.

Když dýcháme ústy, proudění vzduchu vysouší rty a celá ústa včetně dásní. Výsledkem jsou změny v bakteriích, které přirozeně žijí v našich ústech, což může způsobit zubní kazy a problémy s dásněmi.

3. Špatný skus a další problémy se zuby a čelistmi.

Zvyk používat k dýchání ústa místo nosu přináší celou řadu problémů se zuby a čelistmi. Křivé zuby a špatný skus jsou jen některé z nich. Výsledkem je, že se obličej vyvíjí nepříznivě, což způsobuje, že brada vypadá menší a nos vypadá větší.

Podle studií výše zmíněné dýchání ústy a nízká poloha jazyka prodlužují spodní část obličeje. Tyto rysy jsou u dětí po 5. roce věku velmi výrazné. Kromě prodloužené dolní poloviny obličeje může dýchání ústy vést k takzvané konvexní tváři s malou bradou a skloněným čelem.

Pokud u svého dítěte zaznamenáte dýchání ústy nebo jakékoli jiné problémy s dýcháním, co nejdříve navštivte lékaře. Pouze kvalifikovaní lékaři mohou diagnostikovat vaše dítě a poskytnout vám potřebné lékařské pokyny.


Přečtěte si také