ODHALENO: Top 5 věcí, které zaručeně nevíte o naší planetě! Jak rychle putuje jaro?
Ještě před několika stovkami let jsme si nedokázali vysvětlit celou řadu přírodních jevů. Pojmy jako zatmění slunce, příliv nebo sopečné erupce s sebou kromě bolení hlavy a spousty otazníků přinášely i riziko v podobě obvinění z kacířství či čarodějnictví. Tahle doba je už ale naštěstí pryč.
Lidstvo s novými možnostmi zkoumá, co se dá, a pokud i ve vás vyhrává touha vědět víc, přinášíme vám seznam pěti zajímavostí o planetě Zemi, které určitě nevíte.
1) Ozonová díra se zmenšuje
V době, kdy všichni vyhrožují globálním oteplováním, táním ledovců a nedostatkem vody, přichází dobrá zpráva od vesmírné agentury NASA. Ta už dlouhá desetiletí sleduje tzv. ozonovou díru nad Antarktidou a její reakci na opatření nás, pozemšťanů. Ta spočívala před několika lety v následování Montrealského protokolu, který si bral za cíl omezit používání zařízení, která ozonovou díru zvětšují a zaručit se o to, aby se stav nezhoršoval. Jak je ovšem vidno, stav se nejen nezhoršuje, ale pozvolna se i zlepšuje. Podle NASA se totiž ozonová díra od roku 2000 smršťuje a už v roce 2015 byla prokazatelně menší. Jen tak dál!
2) Přehnaný optimismus stranou, Antarktida rychle přichází o ledovce
Aby toho veselí nebylo příliš, máme i smutnou zprávu. Antarktida, i přes zmenšování ozonové díry, velmi rychle přichází o své ledovce. Za posledních 25 let podle BBC ztratila – přepočteno na tuny – rovné 3 triliony a na tomhle trendu se prý nebude nic výrazného měnit. Loni se z antarktického masivu navíc odlomil Larsenův ledovec o hmotnosti 1 trilionu a polovině velikosti Jamajky, který rovněž rychle odtává...
3) Kontinenty se přibližují
Určitě jste už něco slyšeli o Pangee, superkontinentu, který se zhruba před 200 miliony lety začal rozlamovat a jednotlivé desky se postupně ustálily na místech dnešních kontinentů. Podle NASA se ovšem pomalinku (opravdu hodně pomalu) blíží doba, kdy se kontinenty opět spojí a vytvoří jeden masiv, novou Pangeu. Stane se tak údajně za přibližně 250 milionů let, takže vás to asi nemusí tolik trápit.
4) Amazonka má podzemní dvojče
Nejdelší řeka světa, jihoamerická Amazonka, není ve své velikosti sama. Přibližně 4 kilometry pod zemí totiž teče její sestra, Hamza, která je dlouhá asi 6000 kilometrů a v nejširším bodě jsou od sebe břehy vzdálené až 400 kilometrů. Hamza teče velmi pomalu, několik desítek centimetrů ročně a pomalinku se hluboko pod zemským povrchem vlévá do Tichého oceánu.
5) Jaro putuje rychlostí 3 kilometry za hodinu
Britská asociace vědců přišla se zajímavým zjištěním, když uvedla, že jaro putuje rychlostí 3 kilometrů za hodinu. Vědci z Velké Británie počítali rychlost, se kterou se objevují konkrétní rostliny ve vymezeném teritoriu a kdy u nich přichází k přirozené obměně právě v období jara. S trochou představivosti tak máte šanci být před jarem stále o krok napřed.