Virály

3. května 2019 11:30

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Ukazuje se, že cestování nás ve srovnání s materiálním bohatstvím dělá šťastnější. Souhlasíte?

Mnoho lidí v dnešním světě žije materiálním životem. Kupují si drahé oblečení, rychlá auta, velké domy a doufají v to, že je všechny tyhle věci učiní šťastnými. Zaregistrovali jste však fakt, že radost z koupených věcí nás po nějaké době opouští?

Scénář je většinou stejný, jakmile nám přijde výplata a naše peněženky se naplní, vyrazíme za povrchní zábavou ve formě nakupování. S každým novým nákupem věcí se cítíme trochu spokojenější, ale o pár dní později se ten pocit vytrácí.

Ukazuje se, že hlavní překážkou štěstí je adaptace. Jakmile se pro nás totiž nová věc stává běžnou, úroveň spokojenosti klesá a my jsme nuceni vyrazit na další nákup. Je to vlastně určitá forma feťáctví, kdy se zoufale snažíme sehnat další dávku ve formě nových věciček a ukojit svou touhu po štěstí. Bohužel jen stále více klesáme do hluboké materiální propasti.

Výzkum provedený na Cornell univerzitě však přišel na způsob, jak tento škodlivý cyklus přerušit. Profesor psychologie Thomas Gilovich poukázal na to, že lidé prožívají stejně zvýšený pocit štěstí při nakupování i při cestování. Největší rozdíl mezi tím je však v tom, že zatímco radost z nákupu po čase mizí, vzpomínky na zážitky z cest nám i nadále dodávají hormony štěstí. A může jít i o výlety po domovské krajině. Jakákoliv cesta, kde poznáte něco nového, je ideální zdroj štěstí. Místo nových bot si zkuste zaplatit třeba kurz nových dovedností nebo vyzkoušejte adrenalinový sport. Tohle jsou totiž chvíle, které ve vás zanechají hlubší stopu než drahá kabelka…


Přečtěte si také