Virály

2. prosince 2020 18:33

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Vědci objevili enzym, který dokáže zastavit proces stárnutí! Kdy si ho budete moct koupit?

Odborníkům se podařilo objevit enzym, který by mohl zvrátit proces přirozeného stárnutí v buňkách.

Tým vědců možná právě objevil způsob, jak zvrátit proces stárnutí, což by mohlo pomoci snížit nemoci související s věkem. Objev byl učiněný v korejském institutu vědy a technologií, kde vědci použili počítačové simulace k modelování způsobu, jakým určité molekuly interagují navzájem. Prostřednictvím toho identifikovali enzym, který by mohl být zaměřený na zvrácení přirozeného procesu stárnutí, známého jako buněčné stárnutí. V senescenci mají buňky neschopnost projít buněčným cyklem a přestat se dělit. Vědci věří, že jejich nálezy poskytují pohled na potenciální terapeutickou strategii pro léčbu nemocí souvisejících s věkem spojených s akumulací senescentních buněk.

„Náš výzkum otevírá dveře nové generaci, která vnímá stárnutí jako reverzibilní biologický jev,“ uvedl Kwang-Hyun Cho, profesor katedry biologického a mozkového inženýrství KAIST, který výzkum vedl. V průběhu života člověka jsou buňky ohroženy několika faktory včetně třeba poškození DNA a oxidačního stresu. K ochraně těla procházejí tyto buňky procesem stárnutí a opouštějí buněčný cyklus. To je důležité, protože to brání poškozeným buňkám v reprodukci a potenciální proměně na rakovinu. Nevýhodou tohoto procesu je, že čím víc buněk časem stárne, tím rychleji stárneme a máme nemoci s tím spojené.

Zatímco nový výzkum naznačuje, že buněčnou stárnutí lze zvrátit, bude třeba provést ještě mnohem více práce, protože současný přístup by mohl narušit regeneraci buněčné tkáně. Ve svém výzkumu vědci studovali kožní fibroblasty. Jedná se o buňky nacházející se ve vrstvě kůže, které regenerují tkáň a opravují rány. Pomocí technologie a algoritmů vyvinuli model, který dokáže simulovat různé procesy těchto buněk a na kterou molekulu by se konkrétně mohlo zaměřit, aby zvrátila stárnutí buněk.

Cho a jeho tým zjistili, že blokování jedné z molekul, enzymu zvaného PDK1, znamená, že buňky mohou vyjít ze stárnutí a znovu vstoupit do buněčného cyklu. Buňky si zachovaly svoji schopnost opravit zraněnou pokožku, aniž by narušily regeneraci buněčné tkáně. Zatímco počáteční experiment byl proveden pomocí počítačové simulace, vědci nyní plánují provést vyšetření na skutečných buňkách. Předpovídají, že jelikož gen, který kóduje PDK1, je nadměrně exprimován u některých typů rakoviny, inhibice enzymu může mít účinky proti stárnutí a proti rakovině.


Přečtěte si také