návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

reklama

Virály

ODHALENO: Vědci objevili příčinu šednutí vlasů. Vážně za to může stres?

Proč lidem šedivějí vlasy?
Vydáno: 25.01.2020
Co může za šedivění vlasů? 1
Autor: istock.com Co může za šedivění vlasů? 1

Pokud máte to štěstí, tak je vám 30 let, máte cool vousy, vlasy vám začínají šedivět a lidé o vás říkají, že vypadáte jako mladý George Clooney. Pokud takové štěstí nemáte, nevadí. Zejména pokud toužíte po šedinách – nejenže ty časem získá každý, vlasy totiž šedivějí především stárnutím, ale můžete tomu klidně přispět i dřív. Co pro to udělat?

Opustíme-li tón ironie a nadsázky, zjistíme, že vědci teď učinili docela zajímavý objev. Zkoumali totiž myši, jak se chovají pod stresem, a jeden z vedlejších důsledků bylo i to, že myši vystavené většímu stresu, kterým srdce bušilo rychleji, a tudíž jim více rostl krevní tlak, postupně začínaly šedivět intenzivněji než jejich čtyřnohé kolegyně. Důvodem je, že se buňky přestanou v takovém případě soustředit na výrobu melaninu, který samozřejmě pigmentaci ovlivňuje nejvíc. Co hůř, po nějaké době dokonce tyto buňky u myší zcela vymřely, takže se pigment nemohl ani obnovovat a škoda byla trvalá.

Lékaři tak sice neobjevili zrovna lék na šedivění vlasů, potvrdili nicméně jeden lidový názor, že za rychlejší šedivění a stárnutí může stres. Takže nebuďte tolik zvědaví, nebuďte tolik ve stresu, a zkrátka si jen užívejte barevného světa.

Článek je zařazen v: stres , šedivění vlasů , lidé , vědci , vlasy , stárnutí

reklama