ODHALENO: Vědci přišli na to, jak se lidé sjížděli před 3 tisíci lety. Co naši předci milovali?

Jak se lidé sjížděli před 3 tisíci lety?

Spolu s tím, jak se modernizují armády i zdravotnictví, pokročily nechtěně i halucinogenní látky. Právě ty jsou totiž výsledkem experimentů ve výše zmíněných oborech, díky nimž se později různá psychotropika dostala mezi širokou veřejnost. Vědci nicméně přišli s objevem, který potvrzuje existenci ekvivalentu halucinogenních drog už před 3 tisíci lety.

Nová studie ukázala důkazy o lidech, kteří se zapojovali do rituálů, kdy brali drogy a dostávali se do nálady podobné té, kterou mají dnes jedinci, co se tzv. sjedou drogami. Svá tvrzení nyní mohou opřít o nálezy v menorské jeskyni Es Càrritx, kde se v pohřební místnosti našlo až 200 lidských hrobů sahajících právě až takřka 3 tisíce let do minulosti.

Při jejich analýze pak vědci objevili stopy látek jako atropin, skopolamin nebo efedrin, které vyvolávají halucinace, zvyšují energii a taky bdělost. Experti se pak domnívají, že k jejich využívání docházelo během rituálů v jeskynních, kdy se například šamani mohli „spojovat“ s duchovním světem.


Přečtěte si také