Virály

15. ledna 2018 16:00

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Vědci sestavili žebříček 5 nejkrutějších způsobů smrti! Co nejhoršího se může člověku stát?

Když se vědci nudí.

Taky občas přemýšlíte nad tím, jaké by to bylo, kdyby vás spolkla velryba? Že ne? Tak to možná děláte chybu, dva kamarádi a vědci Cody Cassidy a Paul Doherty o tom totiž přemýšleli, a protože téhle otázce (a několika stovkám podobných) věnovali zhruba dva roky svého života, mohli teď vydat knížku And Then You’re Dead.

Svým „výzkumem“ se navíc stihli pochlubit i jinde, například na Redditu, kde se jejich odpovědi na otázky, které lidstvu odjakživa vrtaly hlavou, staly rychle virálními. Pět nejzajímavějších způsobů smrti, jež ale mnohdy nejsou příliš pravděpodobné (takže se nemusíte bát), si teď můžete přečíst i zde:

1. Pád výtahu

Při takové situaci je nejlepší si lehnout na zem. Pokud totiž budete stát, riskujete, že vaše orgány budou padat dál, zatímco se tělo zastaví.

2. V blízkosti neutronové hvězdy

Ačkoliv je to nepravděpodobný scénář, taková situace by vás zabila hned několika způsoby. Prvním je radiace, druhým roztrhání těla, obzvlášť pokud byste k ní padali hlavou, a tím třetím pak rozpad v lidský obláček, který by do sebe hvězda vlivem magnetických sil vtáhla.

3. Pád skrz střed Země

Co by se stalo, kdyby z jednoho pólu zeměkoule vedl tunel na ten opačný, skrz zemské jádro planety, a vy byste zrovna takovým tunelem cestovali? V dalším nepravděpodobném scénáři byste se jednoduše uvařili zaživa. Proč? Protože teplota ve středu Země je větší než na povrchu Slunce.

4. Vražedný urychlovač částic

O tom, že hlava by se do urychlovače částic strkat neměla, se už v 70. letech přesvědčil sovětský vědec Anatolij Burgorski. Část obličeje skončila paralyzována a málem umřel na otravu radiací. Naštěstí pro něj ale v té době urychlovač nebyl zdaleka tak silný jako dnes. Kdybyste tedy náhodou někdy kolem nějakého šli, radíme tam nic nestrkat.

5. Nejhlubší místo na světě

Ocitnout se na dně Mariánského příkopu je dalším z nereálných scénářů, kdyby k tomu však došlo, stalo by se následující. Jelikož je tělo tvořeno většinou vodou a ta je nestlačitelná, tvar by se nezměnil. Problémem by byl až vzduch, díky kterému by nastala imploze.

Sdílejte článek

Přečtěte si také