Virály

12. dubna 2020 13:04

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Vědci vynalezli záchod s kamerou, která natáčí vaše kadění. K čemu je tohle dobré?

Tohle je dokonalý vynález pro všechny, stačí jen překonat ostych z kamer natáčejících vaše anální otvory.

Dovedete si představit, že byste doma měli záchod, který na základě analýzy vaší moči a stolice dokáže včas odhalit příznaky nejrůznějších nemocí? Věřte tomu, že tohle sci-fi se možná brzo stane realitou. Vědci ze Standfordské univerzity podle studie zveřejněné v časopise Nature Biomedical Engineering Science totiž vynalezli systém, který by dokázal vaše exkrementy zkoumat v průběhu delšího časového úseku s tím, že výsledná data by byla zasílána náležité vědecké laboratoři k dalším analýzám.

A jak by celý mechanismus fungoval? Tento inteligentní záchod má vestavěný identifikační systém, na splachování je čtečka otisků prstů a kamery uvnitř mísy dokážou zachytit anální otvor. Toaleta obsahuje mnohočetné tlakové a ohybové senzory, které detekují, že ji zrovna někdo používá, a identifikují biometrické údaje dotyčného. Stolice je natáčená a její vzorky se pak analyzují podle algoritmů, které mohou odhalit jejich neobvyklou konzistenci. U moči pak systém monitoruje, délku močení a celkový objem tekutiny.

Tým vědců už v USA provedl výzkum na 300 dobrovolnících a více než polovina z nich byla poměrně či velmi spokojená s nápadem používání inteligentního záchodu ve prospěch zdraví. Vývoj je však teprve v začátcích a autoři studie sami upozorňují, že by tento mechanismus rozhodně nesloužil jako náhrada lékařů a náležitých vyšetření. Měl by jen varovat uživatele před neobvyklými změnami, které vyžadují návštěvu odborníka. Stačí se jen vyrovnat s tím, že vám každý den budou kamery natáčet konečník. Co by ale člověk neudělal pro zdraví, že?

Sdílejte článek

Přečtěte si také