Virály

22. dubna 2022 13:10

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Vědci začali zmrazovat koalí sperma! Neuvěříte, jaký to má význam

Symbol Austrálie je v ohrožení, a tak vědci neustále hledají řešení, jak vymírající koaly zachránit.

Australská vláda před časem konečně vyslyšela zoufalá volání ekologických organizací, které neustále upozorňovaly na alarmující stav koal na území Austrálie, a prohlásila rozkošné vačnatce za ohrožený druh. Ani to však plně nezabrání nepřetržitému poklesu stavu těchto zvířat, ke kterému dochází v důsledku nekonečných vln sucha, nedostatku pitné vody, a především kvůli kácení lesů, zemědělství a těžbě.

Vědci se proto snaží najít nějaké radikální řešení, díky kterému se vymírající koaly podaří zachránit. S jednou takovou převratnou myšlenku už přišli odborníci z Newcastleské univerzity v Novém Jižním Walesu, kteří našli možnou odpověď ve zmražení koalího spermatu. Tento efektivní a nijak nákladný způsob by mohl zachovat genetickou rozmanitost koal a zachránit tím jejich kolonie.

„V současné době nemáme žádnou pojistku proti přírodním katastrofám, jako byly lesní požáry v letech 2019 a 2020, které můžou vyhubit velké množství zvířat najednou,“ nechal se slyšet odborník na ochranu přírody dr. Ryan Witt „Pokud by koalí populace při takových požárech vymřela, neexistuje způsob, jak ji obnovit nebo zachovat její genetiku,“ doplnil s tím, že by asistovaná reprodukce mohla být elegantním řešením tohoto problému.


Přečtěte si také