ODHALENO: Vědci zjistili, po jaké době vykadíte spolknutý kousek lega. Neuvěříte, jak dlouho to trvá
Možná se vám tento objev zdá banální, zkuste si ale představit ty nervy, kdyby se vám něco stalo a vy byste vůbec nevěděli.
Vědci letos byli velice úspěšní – získali první selfie z Marsu, dost možná objevili lék pro plešatost a provedli první úspěšnou transplantaci dvou rukou. Všechny tyto působivé záležitosti jsou však slabým odvarem v porovnání s tvrdou prací pediatrů, kteří zjistili, jak dlouho člověku trvá, než vyloučí kousek spolknutého lega. Samozřejmě tak trochu přeháníme, přesto jejich objev ani náhodou není zanedbatelný.
Podle článku v časopise Journal of Pediatrics and Child Health snědl každý z týmu šesti odborníků kousek lega, konkrétně hlavu minipanáčka, a pak čekali... Ve studie nazvané Všechno je úžasné: Nezapomeňte na lego testovali obvyklé střevní pochody pomocí skóre tvrdosti stolice a poté zahrnula do výzkumu i čas vyprazdňování, aby zjistili, jak dlouho kousek lega bude putovat trávicím ústrojím. A přišli na to, že to trvá průměrně 1,71 dne. Studie uvádí, že existují určité důkazy, že ženy by mohly být úspěšnější při prohledávání své stolice než muži, to však nebylo možné statisticky potvrdit.
Tímto mezinárodním výzkumem navíc vědci zjistili, že u malých předmětů, jako jsou třeba ty spolknuté dětmi, je pravděpodobné, že projdou trávicím traktem za 1–3 dny bez vážných komplikací. Autoři tak uklidňují rodiče, že nemusejí prohledávat každé hovínko svých dětí, aby našli inkriminovaný předmět. Autoři studie také tvrdí, že existuje jen málo důkazů, které by podpořily myšlenku, že kousek lega může procházet déle dětským trávicím traktem, a zároveň je nepravděpodobné, že by se v nedospělém střevě pohyboval rychleji. Ne že by se tedy jednalo o objev století, ale rozhodně je dobré vědět, že pokud nějakým nedopatřením spolknete lego, nemusíte panikařit a jen si počkat na to, až z vás vyjde ven.