ODHALENO: Závislost na sociálních sítích vyvolává deprese a úzkosti, tvrdí experti. Jsou vůbec k něčemu užitečné?!

Internet a sociální sítě mohou mít víc škody než užitku, pokud nám přerostou přes hlavou a začneme jim podřizovat svůj život.

Ti lidé, hlavně třeba studenti, kteří tráví na internetu pravidelně hodně času, a zvláště pak také na sociálních sítích typu Facebook, Instagram nebo Twitter, mohou mít vážné psychické následky. Podle vědců z Hamiltonu z Kanady trpí lidé závislí na internetu a sociálních sítích depresemi, úzkostmi a poruchou pozornosti. Počet lidí, kteří se přitom neumí od sítí odtrhnout, neustále roste. Jsou na tom navíc psychicky hůř než ti, kteří sociální sítě nepoužívají a na internetu jsou zřídka.

Horší je pak skutečnost, že na internetu je v součastné době mezi studenty závislých 40 procent lidí. „Jedinci klasifikovaní v našich testech jako závislí mají výrazně větší problémy v schopnostech vypořádat se s každodenními aktivitami a sociálními situacemi,“ varuje profesor Michael Van Ameringen a jeho kolega dodává: „Nadměrné používání internetu je nedostatečně prostudovaný fenomén, který může překrývat mírnou až závažnou psychopatologii.“


Přečtěte si také