Gaming
Autor: istockphoto.com Gaming

ODHALENO: Závislost na videohrách je oficiální diagnóza, potvrdili experti. Vážně jsou tak nebezpečné?

Publikováno: 20.05.2019
Patříte mezi zaryté hráče počítačových her? Experti nyní potvrdili, že závislost na hrách je skutečnou mentální poruchou. Závislí musí podstupovat odvykačku.

reklama

Hraní počítačových her je už tak rozšířené, že by málokoho tuhle zábavu napadlo spojovat se závislostí a když, tak jenom s pozdvihnutým obočím. Vždyť přece hráč může kdykoliv přestat! Jenže jiného názoru jsou experti, kteří v roce 2018 ustanovili závislost na hraní jako novou diagnózu. Nově jde tedy o mentální poruchu, kvůli které se musí dotyčný léčit.

O poruchu jde tehdy, když hráč ztratí kontrolu nad hraním. To má vyšší prioritu než cokoliv jiného – koníčky, povinnosti, každodenní život. Aby se ale stalo diagnózou, musí být u hráče narušeny všechny jeho pracovní nebo osobní vztahy, kdy už nezvládá běžný život, nechodí do školy, práce a podobně. A to už po dobu jednoho roku.

 Kvůli hraní byla hospitalizovaná například devítiletá holčička. Škodlivé jsou pro děti zejména hry jako Fortnite. Kvůli téhle hře se jedno dítě pravidelně počůrávalo ve škole a usínalo ve třídě – to vše proto, že po nocích hrálo oblíbenou hru. Rodiče si toho všimli až tehdy, když z účtu zmizelo 50 liber (v přepočtu 1500 korun) za hry.

Léčení závislých hráčů v Číně

V Číně léčí závislost na počítačových hrách v koncentračních táborech

reklama